Przejdź do treści

Zasady ubiegania się o świadczenie wspierające – instrukcja krok po kroku

Z datą 1 stycznia 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnością, które będzie przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W celu otrzymania wspomnianego świadczenia, należy w pierwszym kroku poddać się ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.

Zgodnie z ustawą, świadczenie wspierające, którego projekt został podpisany przez prezydenta w lipcu tego roku ma być wypłacane od 2024 roku ludziom o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia, tj. w stupunktowej skali dokładnie od 87 do 100.

Zasady określania potrzeby wsparcia są opisane w rozporządzeniu, które ujrzało światło dzienne 29 listopada.

Według niniejszej ustawy osoby, których potrzeba wsparcia została oceniona na poziomie od 95 do 100 punktów, mają mieć wypłacane 220 procent renty socjalnej. Przy poziomie między 90 a 94 punkty będzie to 180 proc. renty socjalnej a między 85 a 89 – 120 procent renty socjalnej.

Na rozdysponowanie świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami zabezpieczono w budżecie 3,9 miliarda złotych.

Kryteria otrzymania świadczenia wspierającego są następujące:

  • ukończenie 18 lat;
  • Status obywatela Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – legalny pobyt w naszym kraju i dostęp do rynku pracy;
  • zamieszkiwanie na terenie Polski;
  • otrzymanie decyzji Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.

Otrzymanie świadczenia wspierającego poprzedza wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wnioski można składać do wojewódzkich i powiatowych zespołach od 1 stycznia 2024 r.

Po otrzymaniu decyzji osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Wniosek o świadczenie wspierające do ZUS należy złożyć najprędzej w miesiącu, w którym decyzja stała się ostateczna.

Jeżeli osoba zainteresowana świadczeniem złoży wniosek wcześniej, ZUS pozostawi go bez rozpatrzenia, ponieważ prawo i wysokość świadczenia wspierającego są ustalane na podstawie decyzji, w której ma być wskazany okres oraz liczba przysługujących punktów potrzeby wsparcia.

Wniosek o analogiczną decyzję trzeba złożyć w formie elektronicznej – za pomocą systemu PIU EMP@TIA lub w formie papierowej.

Kolejnym krokiem po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia jest złożenie wniosku o świadczenie wspierające.

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą jednego z trzech kanałów:

  • Platformę PUE ZUS;
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mrpips.gov.pl;
  • Bankowość elektroniczną.

Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające będą mogły w siedzibie lub oddziałach ZUS uzyskać odpowiednie wskazówki zarówno przy zakładaniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku za pośrednictwem Internetu.

Więcej informacji na temat świadczenia wspierającego można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz