Autorka: Martyna Sergiel
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zainaugurowano Dni Osób z Niepełnosprawnościami.
Na otwarciu obecny był Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń, który wypowiedział się na temat zatrudnienia wspomaganego.
– Kierowanie mądrych środków do osób z niepełnosprawnościami to nie tylko koszt . To jest przede wszystkim inwestycja – stwierdził Pełnomocnik.
Takimi inwestycjami mają być również projekt asystencji osobistej, zniesienie pułapki rentowej oraz wdrożenie zatrudnienia wspomaganego.
– W Biurze ruszyliśmy z bardzo istotnym projektem, czyli mechanizmem zatrudnienia wspomaganego. To jest coś, co ma w przeciągu paru lat dać pracę kilkunastu tysiącom osób z niepełnosprawnościami – głównie z niepełnosprawnością intelektualną. Za 2-3 lata te osoby wejdą na rynek pracy – komentował Pełnomocnik.
Tu warto podkreślić, że wprowadzenie ustawy o zatrudnieniu wspomaganym było zapowiadane już w 2019 roku.
Wiceminister Łukasz Krasoń zaakcentował też, że bardzo potrzebna jest zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnościami i fakt, by traktować je jako nie tylko biorców świadczeń, ale jako ludzi, którzy mogą i chcą żyć pełnią życia. Przyznał, że życie w pełni będzie możliwe w jeszcze większym stopniu, gdy zacznie obowiązywać ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.
– Szczerze wierzę, że ta usługa będzie możliwa do realizacji dla osób z niepełnosprawnościami już w przyszłym roku – mówił wiceminister Krasoń.
W swoim wystąpieniu zwrócił się on też do prezesa ZUS-u w sprawie wspólnych działań dotyczących zniesienia pułapki rentowej, czego jako Pełnomocnik Rządu ds. osób z niepełnosprawnościami jest gorącym zwolennikiem.
– Chciałbym zapewnić, że jestem ogromnym zwolennikiem zniesienia pułapki rentowej – dodał na zakończenie.
Opracowano na podstawie: https://www.niepelnosprawni.pl/informacje/rusza-projekt-dotyczacy-zatrudnienia-wspomaganego-prace-ma-znalezc-nawet-kilkanascie-tysiecy-osob.