Przejdź do treści

1. Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Zawody odbyły się w Pleszewie

W ubiegły weekend, 23 i 24 września Pleszew stał się stolicą ping-ponga. W hali tamtejszej Szkoły Podstawowej numer 3 rozegrane zostało 1. Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym.

Zawody, jak zaznaczył trener kadry juniorów, dwukrotny uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich, asystent trenera kadry narodowej osób z niepełnosprawnościami Marek Biernat, który odpowiadał za organizację Grand Prix w Pleszewie,były jednocześnie memoriałem Wiesława Kikowskiego. Kikowski był zasłużonym trenerem, sędzią i działaczem Polskiego Związku Tenisa Stołowego, który rozpowszechnił ping-ponga na terenie miasta i gminy Pleszew.

W zmaganiach uczestniczyło ponad 160 zawodników. Reprezentowali oni barwy ponad 30 klubów z całej Polski. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem turnieju był Piotr Grudzień. 32-latek na swoim koncie ma ogromne sukcesy. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata, dwukrotnym złotym medalistą( w deblu i mikście) Mistrzostw Europy z Sheffield i czterokrotnym zdobywcą medali Igrzysk Paraolimpijskich. Już w wieku 17 lat wywalczył srebrny medal Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku w grze pojedynczej. Odbywające się cztery lata później Igrzyska w Londynie przyniosły mu srebro w grze drużynowej, natomiast w 2016 roku w Rio de Janeiro Grudzień sięgnął po dwa brązowe medale-w grze pojedynczej i grze drużynowej. Grudzień marzy o występie na Igrzyskach Paraolimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Paryżu.

Wszyscy czekamy na uzyskanie kwalifikacji, bo ranking światowy zamyka się w kwietniu przyszłego roku, więc cały czas walczmy, ale na razie wygląda to optymistycznie– wyznał sportowiec.

Pleszewskie zmagania bacznie obserwował trener kadry narodowej osób z niepełno sprawnościami, Andrzej Ochal. Jak podkreślił, w turnieju tym poza Piotrem Grudniem grały jeszcze trzy osoby, które stanęły na podium Mistrzostw Europy. Byli to: Tomasz Jakimczuk, Damian Fira i Maciej Makajew.

Trener Ochal opowiedział dziennikarzowi portalu Nasze Miasto Pleszew Damianowi Cieślikowi o przygotowaniach do Igrzysk Paraolimpijskich.

-W tym sezonie przygotowujemy się do igrzysk paraolimpijskich. W przyszłym tygodniu lecimy do Finlandii, w listopadzie do Francji, a w grudniu prawdopodobnie do Tajlandii. Zbieramy punkty rankingowe i mamy nadzieję, że jak największej liczbie zawodników uda się spełnić kryteria i zakwalifikować-powiedział.

W zawodach wzięły udział zarówno doświadczeni, jak i początkujący tenisiści. Ewa Michalak-Łosiewicz, reprezentantka Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji Start Lublin grać „na serio” zaczęła w 2021 roku.

– Na początku każda dziewczyna mnie ogrywała. Zastanawiałam się, co ja tutaj robię, ale z czasem zaczęłam robić postępy. Najpierw człowiek cieszył się z wygranego seta, później meczu, aż przyszły mistrzostwa Polski. W mikście grałam z chłopakiem, którego wcześniej nie znałam. Współpraca układa się nam na tyle dobrze, że zdobyliśmy srebrny medal(…) –wyznała.

W Pleszewie tenisiści stołowi rywalizowali w grze indywidualnej w 11 klasach.

W klasach 1-5 grały osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Klasy 5-10 dedykowane były osobom stojącym. Natomiast w klasie 11 rywalizowali zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną.

Zwycięzców uhonorowano dyplomami i pucharami.

Opracowano na podstawie: 1. Grand Prix Polski Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym. W Pleszewie zawodnicy rywalizowali w Memoriale im. Wiesława Kikowskiego | Pleszew Nasze Miasto

Dodaj komentarz