Przejdź do treści

65 mln złotych na rozwój sportu wyczynowego OzN w 2025 roku

Zdjęcie: Wózkowicze na boisku i piłka do koszykówki.

Autorka: Martyna Sergiel

65 mln złotych – tyle ma zostać przeznaczone w 2025 roku na sport wyczynowy osób z niepełnosprawnościami. Środki finansowe mają znaleźć się w Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz w budżecie państwa.
„Środki finansowe przeznaczane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki na sport wyczynowy osób z niepełnosprawnościami regularnie rosną” – powiadomił posłów sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Piotr Borys.
Pieniądze te będą wykorzystywane na szkolenia sportowe, udział w zawodach krajowych i zagranicznych, nabycie sprzętu sportowego, wypłatę stypendiów sportowych.
W minionym roku środki te zamknęły się łączną sumą 55 816 000 złotych, 38 720 tys. złotych, to z kolei była kwota z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz 17 096 tys. z budżetu państwa.
W zaplanowanych na ten rok 65 mln złotych środki te wynoszą odpowiednio 45 i 20 mln złotych.
„W sporcie wyczynowym osób z niepełnosprawnościami warto pomyśleć w jaki sposób jeszcze bardziej go rozbudować. Mamy zamiar korzystać z doświadczeń innych państw. Przydatne będą wspólne aktywności z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Omówimy razem każdy z projektów. Zmienimy model aktualnego systemu. Musimy dążyć do zwiększenia liczby trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, którzy będą współpracować z osobami z niepełnosprawnościami” – powiedział na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl, Piotr Borys.
W debacie wskazano też na konieczność współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i regionalnymi poprzez zwiększanie ich świadomości związanej ze sportem osób z niepełnosprawnościami.
Postulowano także konieczność przywrócenia projektu „Olimpijczyk” realizowanego przez Polski Komitet Paralimpijski w latach 2015-2016.
Zaapelowano o przywrócenie opcji finansowania imprez międzynarodowych, która skutecznie działała w latach 2015 i 2017.
Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga zwrócił także uwagę na możliwość powołania w PFRON-ie funduszu na rzecz rozbudowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.
Niezbędna jego zdaniem jest przede wszystkim modernizacja Ośrodka Przygotowań Paralimpijskich w Wiśle.
Ze sprawozdania przedłożonego przez pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Łukasza Krasonia wynika, że w latach 2023-2025, w ramach realizacji zadań zlecanych na podstawie artykułu 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, sport powszechny osób niepełnosprawnych dofinansowany został ze środków PFRON w kwocie przekraczającej ponad 379 mln złotych.

Dodaj komentarz