Przejdź do treści

Bezdomni w Gdańsku – jak zmienić sytuację osób w kryzysie?

Zdjęcie, osoba bezdomna leżąca na ławce

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna i reprezentanci organizacji pozarządowych – pracownicy tychże instytucji dotarli do 1051 osób w kryzysie bezdomności w Gdańsku.

204 przedstawicieli z tej liczby to obywatele Ukrainy, którzy zatrzymali się w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Badanie odbyło się 28 i 29 lutego 2024 r. oraz podczas akcji nocnej.

W ramach „Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych”zleconego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wzięto pod uwagę między innymi potrzebujących w schroniskach, noclegowniach, szpitalach i hospicjach. W nocy patrole służb miejskich dotarły do osób przebywających w miejscach niemieszkalnych, np. w piwnicach, na dworcach, w parkach, w pustostanach i na terenie ogródków działkowych.

Prowadzący działania policzyli osoby w bezdomności, pozyskali też informacje między innymi na temat wieku, wykształcenia oraz przyczyn, dla których beneficjenci akcji są na życiowym rozdrożu.

Zaoferowali potrzebującym fachowe wsparcie. Zachęcali do przyjęcia pomocy. Obejmuje ona: schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe, higieniczne oraz aktywizację społeczną i zawodową.

W bieżącym roku, w czasie przeprowadzania badania, w Gdańsku przebywało 1051 osób w bezdomności (w tym 204 obywateli Ukrainy, zwłaszcza kobiety i dzieci, w miejscach zbiorowego zakwaterowania) – 268 kobiet, 648 mężczyzn i 135 dzieci.

Jeżeli chodzi o liczbę w ogóle w miejscach niemieszkalnych pozostawało 180 potrzebujących. Najwięcej osób w bezdomności było w wieku 41 – 60 lat (392 os.) oraz 60+ (323 os.). Objęci badaniem jako przyczyny trudnej sytuacji życiowej, braku dachu nad głową, wskazywali najczęściej: eksmisję, uzależnienie i słaby stan zdrowia.

Należy dodać ponadto, że w lutym 2019 roku podczas takiej akcji, w mieście przebywało 875 osób doświadczających bezdomności. Wówczas jednak badanie nie dotyczyło obywateli Ukrainy w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, bowiem takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy.

MOPR i służby miejskie apelują do mieszkańców Gdańska o empatię i wysyłanie sygnałów dotyczących osób w kryzysie bezdomności. Każdy potrzebujący człowiek otrzyma ofertę specjalistycznej pomocy. Zgłoszenia o potrzebujących należy kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
  • Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O miejscu przebywania potrzebujących warto też powiadomić streetworkerów, posługując się aplikacją Arrels. Jest ona bezpłatna, można ją uaktywnić na przykład w telefonie. Przy pomocy sygnału streetworker łatwiej dotrze z ofertą pomocy do osoby w bezdomności. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Aplikację można pobrać:

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android tutaj.

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS tutaj.

Dodaj komentarz