Historyczna chwila: chłopak z zespołem Downa pokonał trasę słynnego triathlonu

Na zdjęciu Chris Nikic i inni zawodnicy triathlonu Ironman

Ironman to rodzaj triathlonu, znany na całym świecie jako jeden z niezwykle wymagających sportowych przedsięwzięć. W ubiegły weekend w trakcie wydarzenia Ironman Florida w Panama City Beach na linię mety, jednocześnie stwarzając historyczną chwilę dotarł 21-letni Chris Nikic – chłopak z zespołem Downa.

Chris Nikic jest sportowcem startującym w zawodach olimpiad specjalnych. Pokonanie morderczego triathlonu było jednym z jego największych marzeń i celów, wyznaczonych własnej psychice i ciału.

Uczestnicy biegu Ironman muszą przepłynąć 3,86 km, przejechać rowerem 180,2 km oraz przebiec maraton, czyli 42,2 km. Chrisowi pokonanie całego dystansu zajęło 16 godzin 46 minut i 9 sekund.

„Jesteśmy niezwykle zainspirowani, a twoje osiągnięcie jest decydującym momentem w historii IRONMAN, którego nikt nigdy nie zdoła ci odebrać. Pokonałeś bariery, jednocześnie udowadniając bez wątpienia, że wszystko jest możliwe! Możliwości, jakie otworzyłeś dla innych na całym świecie, są niezmierzone. Dziękujemy, że pozwoliłeś nam być częścią twojej niezwykłej historii” – tak ukończenie biegu przez Chrisa skomentowała na Twitterze organizacja Ironman Triathlon.

Wyczyn zawodnika został uznany również przez Guinness World Record jako pierwszy w historii bieg Ironman ukończony przez osobę z zespołem Downa.

Nikic po zakończonym biegu mógł liczyć także na gratulacje od celebrytów, czy znanych i szanowanych sportowców, w tym od słynnej tenisistki Billie Jean King czy biegaczki Kary Goucher. W ciągu kilku godzin po przekroczeniu mety zyskał też ponad 30 tysięcy nowych obserwujących na Instagramie.

Popularność jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazana, bo Chris – jak sam mówi – chce swoimi wyczynami zmotywować i dodać wiary innym osobom z zespołem Downa, aby nie poddawały się, walczyły o siebie i możliwość integracji oraz przekraczania granic. „Osiągnąłem swój cel i teraz chcę pomagać innym, takim jak ja” – napisał w poście.

Sam sportowiec nie spoczywa na laurach i już zapowiedział, że zaczyna poszukiwania nowego, jeszcze bardziej wymagającego celu na 2021 rok. Po swoim rekordowym osiągnięciu skupi się przede wszystkim na rywalizacji w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych USA w 2022 roku oraz zbieraniu funduszy na wsparcie inicjatyw mających mobilizować do działania osoby z zespołem Downa.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.