Kurs samoobrony dla osób na wózkach

Dwie osoby na wózkach podczas lekcji samoobrony

W Krakowie realizowany jest bardzo potrzebny chociaż nietypowy projekt adresowany do wózkowiczów. Chodzi o trening z podstaw samoobrony w życiu codziennym.

It’s also known as the doxycycline 200 mg price blood-sucking std. If this is the case, it will be much easier to avoid this particular type of error if sildenafil 20 mg ratiopharm preis impulsively you are aware of this potential pitfall. When doxycycline was added to the test cultures the mean bacterial growth rate dropped dramatically (10 of 13 organisms).

When you make a purchase, you have the choice of how you want to receive your order. I have severe rashes of the scalp (and other things) and have always Kyurdarmir potenztabletten apotheke looked for a skin condition that could be a clue about what this is and what the causes for the condition are. Prednisolone reducing dose and timing are associated with higher rates of relapse in patients with multiple sclerosis.

Pomysłodawcą jest prezes małopolskiej fundacji Brak Barier – Rafał Pawłowski, który tak mówił w wyemitowanym niedawno telewizyjnym reportażu: uczestnicy treningu ćwiczą wszelkiego rodzaju chwyty, uniki, bloki czy szybkość reakcji. Uczą się jak odeprzeć atak, uwolnić się czy dać sobie czas na ucieczkę. Jako osoby na wózkach coraz częściej korzystamy z życia, co wpływa na to, że możemy napotkać różne sytuacje zagrożenia – twierdzi Pan Rafał.

Zajęcia prowadzi Paweł Zaremba, trener oraz założyciel fundacji ForceFit działającej na rzecz osób bezdomnych i ubogich.

Pierwsze 30 minut z całego jednogodzinnego treningu stanowi praca mobilna na wózku – możliwości ucieczki, odjazdu, oparcia czy zmiany pozycji. Dopiero w drugiej połowie treningu zaczynamy adaptować do tego, co wózkowicze w tej mobilności mają – czyli do techniki obrony – wyjaśnia trener. Obecnie zajmujemy się wszelkiego rodzaju chwytami. Pewnie z czasem przejdziemy też do uderzeń i do obrony przed przedmiotami – twierdzi Zaremba.

W ubiegłym roku w województwie małopolskim odnotowano 14 przypadków ataków na niepełnosprawnych. Nie wiadomo jednak jak duża jest skala tego zjawiska, ponieważ niestety nie zawsze osoby poruszające się na wózkach zgłaszają się na policję.

Kolejnym krokiem tego kursu samoobrony na wózkach będzie opieka prawna i psychologiczna, czyli wskazanie jak zgłosić napad, na podstawie jakiego paragrafu czy nawet w jaki sposób mają się ewentualnie zachowywać na posterunku – dodaje Pan Paweł.

Dla osób niepełnosprawnych trening to świetna okazja do integracji, wyjścia z domu i spędzenia czasu wolnego w gronie znajomych.

Te zajęcia są dla mnie odskocznią od codziennej monotonii w pracy – bo w większości jesteśmy uwiązani do komputerów i jakieś aktywności są nam potrzebne – mówi Artur Długosz, podopieczny fundacji „Brak Barier”.

Dzięki zajęciom czujemy również, że w jakiejś sytuacji jesteśmy w stanie się obronić i zwiększa się nasza pewność siebie – zwraca uwagę Anna Glajcar, również wywodząca się z fundacji Brak Barier.

Poza treningami z samoobrony fundacja Brak Barier prowadzi również jedne z nielicznych w Polsce zajęcia crossfitu dla osób na wózkach.

Program z zakresu samoobrony skierowany do wózkowiczów jest jedynym tego typu projektem na skalę kraju.

Warto byłoby pomyśleć o podobnym programie w Poznaniu, ponieważ niezaprzeczalnie umiejętność odparcia ataku przez osobę z niepełnosprawnością ruchową jest nie do przecenienia. Dobrze jest powielać unikalne i potrzebne pomysły czy inicjatywy.