Przejdź do treści

Mieszkania chronione ważnym elementem rehabilitacji społecznej

Na zdjęciu wnętrze mieszkania chronionego przy ulicy Rybaki w Poznaniu

W stolicy Wielkopolski powstało kolejne mieszkanie chronione dedykowane osobom po doświadczeniu kryzysu psychicznego.

Lokal mieści się przy ulicy Rybaki i jest drugą tego typu placówką oddaną do użytku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Osób i Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Zrozumieć i Pomóc”.

Pierwsze takie mieszkanie stworzono w Poznaniu już w 2006 roku. Przestrzeń dedykowana jest pięciu lokatorom, którzy doświadczyli epizodu choroby psychicznej. Nierzadko zdarza się, że ludzie Ci, po opuszczeniu progów szpitala (z obawy przed stygmatyzacją) nie chcą i nie mogą wrócić do swoich dawnych domów.

Pomieszczenie przekazał Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, a dofinansowaniem zajęło się Miasto.

W 2022 r. stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc otrzymało 190 tys. złdotacji na zapewnienie pomocy lokatorom mieszkań (w tym 45 tys. zł na wyposażenie nowego mieszkania przy ul. Rybaki).

Na nową przestrzeń do życia składa się pięć pokoi, dwie łazienki, duża i funkcjonalna kuchnia.

Zapotrzebowanie na tego typu mieszkania jest ogromne–komentuje dla portalu www.poznan.pl Katarzyna Majer, prezes stowarzyszenia.

W bezpiecznej przestrzeni lokalowej, mieszkańcy otrzymują wsparcie, niezbędne w powrocie do niezależności. Stowarzyszenie wspiera ich w znalezieniu pracy, kontaktuje z organizacjami pozarządowymi, a one oferują niekiedy pomoc i udział w różnych programach aktywizacji zawodowej.

Lokatorzy mieszkań chronionych mają zapewnioną rehabilitację – wracają do społeczeństwa, działają poprzez wykonywanie codziennych obowiązków, od sprzątania i gotowania, aż do wspólnego spędzania wolnych godzin popołudniowych.

Stowarzyszenie prowadzi również dwa Środowiskowe Domy Samopomocy w Poznaniu, oparte na międzynarodowym modelu domów-klubów „Fountain House”.

Obecnie w skali globu funkcjonuje kilkaset tego typu domów. Realizowany jest w nich analogiczny model rehabilitacji społecznej i zawodowej. Jego celem jest stworzenie warunków, dzięki którym mieszkańcy mogą być jak najbardziej samodzielni oraz samowystarczalni.

„W domach prowadzonych przez „Zrozumieć i Pomóc” w Poznaniu wsparcie znajduje ponad setka osób po przebytym kryzysie psychicznym. Stowarzyszenie prowadzi też kluby popołudniowe oraz jest operatorem dwóch mieszkań socjalnych ze wsparciem” – informuje strona www.poznan.pl.

Aby zostać przyjętym do takiego lokalu, w pierwszym kroku trzeba skontaktować się z zarządem stowarzyszenia.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.zrozumiecipomoc.pl/mieszkanie-chronione.

Dodaj komentarz