Autor: Martyna Sergiel
Rozpoczyna się realizacja nowego projektu. Program nosi nazwę: „Pies – oczy, ręce i dużo więcej”.
Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik przeprowadzi szkolenia i przygotuje do pracy 13 psów asystujących. Projekt potrwa do 2027 roku, a jego koszt sięgnie 1,3 mln zł.
Psy jako nasi czworonożni przyjaciele pełnią w życiu człowieka wiele ról. Jedną z funkcji, jaka została im przydzielona to bycie przewodnikiem osób z niepełnosprawnościami.
W naszym kraju, który liczy ok. 38 milionów mieszkańców, pracuje ok. 200 psów przewodników w służbie osobom niewidomym. Dla porównania, w Czechach, które mają zaledwie 9 milionów obywateli, liczba tych psów wynosi około 1000.
Jak widać, potrzeby w tym zakresie są znaczące. Ze względu na to w województwie mazowieckim postanowiono podjąć działania, które mogą stać się krokiem w stronę lepszego wspierania osób potrzebujących pomocy.
W ramach programu fundacja planuje wyszkolić 13 psów asystujących. Chociaż w Polsce najczęściej kojarzymy je z psami przewodnikami pomagającymi osobom niewidomym, w mazowieckim projekcie chodzi o znacznie większy zakres możliwości. Czworonogi będą szkolone również po to, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi czy słuchowymi, a także wykrywać potencjalny atak choroby.
– Psy asystujące to nie tylko oczy czy ręce – to niezastąpieni towarzysze życia codziennego. Dają osobom z niepełnosprawnościami możliwość poruszania się, ale też poczucie bezpieczeństwa, niezależności i godności. Pomagają otwierać drzwi do bardziej aktywnego życia, pracy i kontaktów społecznych – mówi na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl marszałek Adam Struzik.
Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik ma duże doświadczenie w szkoleniu psów. Przez ponad 20 lat wyszkoliła i przekazała osobom niewidomym 87 psów przewodników. W tym okresie w różnych projektach usamodzielniających uczestniczyło ponad 3300 osób niewidomych.
– Ten projekt to nie tylko inwestycja w samodzielność osób z niepełnosprawnościami, ale także w ich prawo do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Wierzymy, że psy asystujące pozwalają niwelować bariery, które wciąż są w naszym społeczeństwie. Jako samorząd województwa mazowieckiego jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak ważny projekt, który zmienia życie – dodaje na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej” Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik ma za zadanie zwiększenie niezależności osób z niepełnosprawnościami, co wpłynie na poprawę jakości ich życia.
Umiejętności psów asystujących, takie jak pomoc w poruszaniu się po wymagającym terenie, monitorowanie otoczenia czy sygnalizowanie zmieniającej się sytuacji (np. w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchową), stanowią kluczowy element zwiększenia samodzielności ich właścicieli.
– Od lat wspieramy działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dążąc do budowania bardziej dostępnego i inkluzywnego społeczeństwa. W ubiegłym roku udzieliliśmy dotacji organizacjom pozarządowym aktywizującym zawodowo osoby z niepełnosprawnościami. Dziś z dumą wspieramy projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej” realizowany przez fundację Vis Maior Pies Przewodnik, który nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, ale też pozwoli im pełniej uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym – tłumaczy Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Szkolenie psów asystujących jest procesem długotrwałym, wymagającym specjalistycznego nastawienia.
Będzie więc prowadzone w paru etapach – na 2025 r. Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik planuje wyszkolenie trzech psów przewodników dla osób niewidomych oraz czterech psów asystujących dla osób z innymi rodzajami niepełnosprawności.
W kolejnej fazie – w 2026 r. – Fundacja przewiduje przeszkolenie następnych sześciu czworonogów.
Trening psów będzie polegał nie tylko na nauce podstawowych komend, ale też specjalistycznych ćwiczeniach dostosowanych do specjalnych potrzeb uczestników projektu.
Psy będą uczone reagowania na otoczenie, słuchania sygnałów od właścicieli (np. w przypadku nagłego ataku choroby), a także pracy z przedmiotami (np. otwieranie drzwi, podnoszenie przedmiotów, pomoc w utrzymaniu równowagi).
Psy przejdą również trening w rodzinach zastępczych, gdzie będą socjalizowane i przystosowywane do życia w różnych warunkach.
– Od ponad 15 lat pokazujemy, jak wielką różnicę w życiu osoby z niepełnosprawnością może zrobić odpowiednio wyszkolony pies. Projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej” to dla nas szansa na rozwój – nie tylko pod kątem liczby szkolonych psów, ale przede wszystkim zakresu wsparcia, jakie możemy zaoferować. Dziś nie mówimy już tylko o psach przewodnikach, ale o współpracownikach, którzy wspierają w mobilności, reagują na potrzeby zdrowotne, dają poczucie bezpieczeństwa i towarzyszą w codziennym funkcjonowaniu. Każdy pies to indywidualna historia – historia zmiany, której jesteśmy częścią – mówi na łamach portalu Niepelnosprawni.pl Jolanta Eleonora Kramarz, prezeska Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
W projekcie mogą wziąć udział osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Fundacja Vis Maior Pies Przewodnik prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z organizacjami pozarządowymi, fundacjami, stowarzyszeniami oraz lokalnymi społecznościami, aby dotrzeć do jak największej grupy osób potrzebujących wsparcia.
Informacje o naborze będą rozpowszechniane w mediach społecznościowych i tradycyjnych oraz dzięki kanałom komunikacji organizacji współpracujących z fundacją.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik. Projekt przewiduje również wsparcie dla rodzin i bliskich, którzy zostaną włączeni w proces szkolenia, by jak najlepiej wspierać osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu z czworonogiem.
Powodzenie projektu będzie mierzone za pomocą regularnej ewaluacji, obejmującej badania wstępne i końcowe. Ocenią one, w jakim stopniu projekt poprawił życie beneficjentów.
Fundacja Vis Maior zamierza przeprowadzić wywiady i ankiety, które pozwolą na weryfikującą ocenę postępów osób z niepełnosprawnościami oraz efektywności wsparcia oferowanego przez psy asystujące.
Opracowano na podstawie: https://www.niepelnosprawni.pl/dostepnosc/pies–oczy-rece-i-duzo-wiecej–rusza-nowatorski-projekt-narzecz-osob-zniepelnosprawnosciami.