Przejdź do treści

Tańcząca z mitami: powrót do dawnej pasji

Polskie studentki zrealizowały innowacyjny na światową skalę projekt! Zuzanna Gwiazdonik i Anna Wątek uczą się na wydziale inżynierii biomedycznej na Politechnice Krakowskiej i wpadły na pomysł stworzenia elektronicznej protezy nogi dla baletnicy.

„Sterowany impulsami mięśniowymi prototyp wynalazku pozwala na zgięcie sztucznej stopy, co umożliwia tancerce wykonywanie różnych pozycji baletowych. Rozwiązanie powstało w ramach Koła Naukowego ABB, globalnego lidera technologicznego w zakresie automatyki i energetyki. Było też tematem obronionej pracy inżynierskiej” – czytamy na stronie Politechniki Krakowskiej.

Proteza jest elastyczna i tym samym umożliwia tancerce ruch stopą we właściwie wszystkich pozycjach baletowych. Jak to się zaczęło?

Studentki, wychodząc z pomysłem, nawiązały współpracę z zauważoną w social mediach Karoliną Smoleńską.

Baletnica przeżyła groźny wypadek, w wyniku którego lekarze zmuszeni byli amputować jej nogę poniżej kolana.

Pomimo niesprzyjających okoliczności i nabytej niepełnoprawności, Karolina nie poddała się. Aktywnie działa w mediach społecznościowych, gdzie pokazuje światu swoje postępy w rehabilitacji i proces powrotu do zdrowia. Teraz tancerka znów może kontynuować swoją pasję do ruchu.

– Stworzyłyśmy prototyp, by zwrócić uwagę na brak na rynku takiej sportowej protezy dla baletnicy i podsunąć nasz innowacyjny pomysł na takie rozwiązanie. W przyszłości chciałybyśmy nawiązać współpracę z firmami protetycznymi, aby udoskonalić i ugruntować naszą wiedzę na temat protetyki kończyn dolnych i spróbować wykonać protezę z profesjonalnych materiałów, czyli kompozytów z włókna węglowego – czytamy na stronie internetowej Uczelni wypowiedź autorek.

Zarówno sam pomysł jak i jego realizacja wymagają największego uznania. Postawa samej tancerki, jak i studentek odpowiedzialnych za przedsięwzięcie obala mity o granicach w niepełnosprawności i pokazuje, jak je przekraczać. Na przykład w tańcu.

Więcej na temat projektu można poczytać tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz