Przejdź do treści

Wystartował Mental Health Gap Action Programme

6 października 2023 roku ruszył Mental Health Gap Action Programme.

To inicjatywa mająca na celu zwiększenie możliwości podejmowania działań w zakresie zdrowia psychicznego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia w Polsce. Start programu umożliwiła współpraca Światowej Organizacji Zdrowia Instytutem Psychiatrii i Neurologii oraz Ministerstwem Zdrowia.

Od lat w naszym kraju obserwuje się znaczne problemy z dostępem do wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego.  Jak wykazały badania, 60 procent osób, które uznały, że pomoc jest im potrzebna, nigdy nie zdecydowało się na skorzystanie ze wsparcia bojąc się napiętnowania przez otoczenie. Według danych na 100 tysięcy mieszkańców przypada jedynie 9 psychiatrów, co przekłada się na długie oczekiwanie w kolejkach do specjalisty. W naszym kraju środki na ochronę zdrowia psychicznego pokrywają tylko 3, 7 procent budżetu ochrony zdrowia, co w skali Starego Kontynentu jest relatywnie niskim wskaźnikiem.

Polscy rządzący pragną zreformować system ochrony zdrowia psychicznego w naszym kraju, kładąc nacisk na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Statystyki są alarmujące: wśród młodych mieszkańców naszego kraju obserwuje się jeden z najniższych wskaźników dobrostanu psychicznego. Polska jest również krajem, w którym odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników prób samobójczych wśród młodych w Europie. W ubiegłym roku policja prowadziła śledztwa w sprawie 2031 prób samobójczych. Znaczy to, że ich wskaźnik wzrósł aż o 148 procent w porównaniu z rokiem 2020. Starając się sprostać potrzebom najmłodszych mających problemy ze zdrowiem psychicznym, w ciągu ostatnich czterech lat rząd czterokrotnie zwiększył wydatki na jego ochronę. Środki, jakie władza przeznaczyła na ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wyniosły miliard złotych.

Pacjenci mający problemy ze zdrowiem, gdy chcą uzyskać pomoc, bez względu na to, co im dolega, w pierwszej kolejności zgłaszają się do przychodni. Za sprawą włączenia świadczeń ochrony zdrowia psychicznego do systemu podstawowej opieki zdrowotnej osoby obciążone podwyższonym ryzykiem zaburzeń zdrowia psychicznego mogą być szybko pod tym kątem ocenione i w razie potrzeby skierowane do odpowiednich specjalistów.

Dzięki programowi Mental Health Gap Action Programme lekarze pierwszego kontaktu mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie diagnozowania najczęściej występujących problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak stres, depresja uzależnienia czy myśli samobójcze. Dzięki specjalistycznemu przeszkoleniu będą mieli więcej pewności w postępowaniu z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami psychicznymi i w razie konieczności będą mogli sprawniej kierować ich do specjalistów przyjmujących w środowiskowych ośrodkach zdrowia psychicznego. Na początku programem objęte zostaną dwa województwa: podlaskie i mazowieckie. Z czasem ma zostać on rozszerzony na cały kraj.

– Wdrożenie programu ułatwi dostęp do świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego i sprawi, że lekarze rodzinni odgrywać będą ważną rolę, działając na pierwszej linii realizacji świadczeń zdrowia psychicznego w Polsce, co powinno odciążyć mocno przeciążony sektor opieki psychiatrycznej –mówi doktor Nino Berdzuli, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce i specjalny wysłannik tej organizacji do spraw działań na rzecz uchodźców z Ukrainy w państwach ich przyjmujących. Jak kontynuuje doktor Berdzuli, pomoc uzyskają pacjenci polscy oraz imigranci z Ukrainy. Jak podkreśla lekarz, zapewnienie wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego przybyłym do naszego kraju Ukraińcom staje się pilną potrzebą, którą Światowa Organizacja Zdrowia stara się realizować wspólnie z Ministerstwem Zdrowia dzięki hojności rządu Stanów Zjednoczonych.

Opracowano na podstawie: Mental Health Gap Action Programme ruszył w ramach Narodowego Programu Zdrowia w Polsce – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz