Przejdź do treści

„Zapobiegaj osteoporozie” – ruszyła ogólnopolska akcja bezpłatnych badań!

Rentgen kości kolanowej

„Zapobiegaj osteoporozie” to akcja, której celem jest darmowe i szybkie przeprowadzenie badania densytometrycznego, aby zwiększyć diagnostykę osteoporozy.

Does nolvadex work for weight loss in men and woman? Doxycycline, also known as doxycycline hydrochloride, is a broad-spectrum antibiotic that is used for the cialis per überweisung kaufen Buta treatment of bacterial infections. Orlistat is a prescription-only weight loss drug that helps you to eat less and exercise more.

Gabapentin should only be used when other treatment options have failed. De idealisten zullen inzetten Helsingborg doxycyclin 100 kosten voor het behoud van zijn vaste verstand en hij zal niet verontrustende effecten ondervinden bij zijn bank. This protein shakes are a great option to increase your protein intake for muscle building.

Badania będą przeprowadzane zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Fundacji Do Walki Z Osteoporozą oraz Międzynarodowego Związku Badań Klinicznych.  W zależności od wieku wykonywane będą:

  • do 65 roku życia z kręgosłupa lędźwiowego
  • po 65 roku życia z szyjki kości udowej.

Kto powinien poddać się badaniu?

Wbrew ogólnemu przekonaniu, że osteoporoza to choroba osób w wieku podeszłym, na chorobę tę zachorować mogą nawet młodzi ludzie! Densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości, w skrócie BMD, jest badaniem, którego wynik może pomóc nam – w najgorszym przypadku oczywiście – zahamować rozwój tej niszczącej kości choroby.

Proces tracenia gęstości kości przez długi czas nie daje żadnych objawów. W związku z tym badanie powinien zrobić każdy: kobiety w wieku około 50.-55. roku życia, mężczyźni nie później niż w 65. roku życia. Jeśli w rodzinie wśród bliskich występuje osteoporoza, badanie należy przebyć w wieku ok. 40. lat. Oczywiście, densytometrie można robić kontrolnie w wieku późniejszym!

Ciekawostką jest, że w drugiej połowie życia na osteoporozę bardziej narażone są kobiety – przez spadek poziomu estrogenu po menopauzie, ale także przez fakt, iż mają drobniejszą budowę ciała.

Badaniu powinny poddać się osoby:

  • niedożywione (nie tylko aktualnie, ale i w przeszłości)
  • mające zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja
  • cierpią na choroby układu pokarmowego przebiegające z zaburzeniem wchłaniania
  • nie uprawiające aktywności fizycznej (przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami)
  • (dotyczy kobiet( które przebyły wczesną menopauzę
  • mające przewlekłą niewydolność nerek
  • które są cukrzykami
  • mające choroby reumatoidalne
  • przewlekle przyjmujące leki przeciwkrzepliwe i przeciwpadaczkowe
  • nadużywające alkoholu, kawy i napojów energetycznych
  • o niskiej masie ciała (wskaźnik BMI poniżej 18)
  • które przeszły złamania lub występowały one w rodzinie.

Badanie warto zrobić także w przypadku przewlekłych bólów stawów lub kręgosłupa, a także jeśli nasz wzrost w ciągu roku obniżył się o więcej niż trzy centymetry.

Jak wygląda badanie densytometryczne i jak się do niego przygotować?

W społeczeństwie występuje fałszywe przekonanie, że badanie to jest bolesne. Nic bardziej mylnego! Jest ono proste, niebolesne i nieinwazyjne! Przed badaniem nie trzeba być na czczo, powinno unikać się zakładania ubrań zawierających metalowe elementy, a przed samym badaniem należy zdjąć zegarek i metalową biżuterię (także ze srebra i złota).

Samo badanie to kwestia chwili, trwa zaledwie kilka minut. Najpierw mierzy się wzrost i wagę, następnie pacjent kładzie się na stole na wznak na stole pomiarowym. W razie przeprowadzania badania w kościach przedramienia lub nadgarstka, odbywa się ono w pozycji siedzącej. Nad stołem pomiarowym znajduje się lampa emitująca promienie rentgenowskie, a nad ciałem badanej osoby przesuwa się ramię, które zawiera czujnik dokonujący pomiaru pochłoniętej wiązki promieniowania, które po przekształceniach pokazuje wynik jako gęstość powierzchniowej kości w badanym miejscu. Podczas badania należy być nieruchomym! Po wykonaniu pomiarów można od razu wrócić do swoich codziennych zadań. Nie boli, prawda?

Czynnikiem powodującym spadek gęstości kości jest niedostateczna podaż wapnia w diecie. Pamiętajmy, aby przyjmować go ok. 500mg na dobę. Ja postaram się poddać badaniu, a także wyślę na nie osoby mi najbliższe. Pamiętajmy, że… lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Na badanie zapisać się można pod adresem https://zbadajswojekosci.pl/.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz