Autor: Tomasz Wojczak
Dzięki pozyskanej przez Miasto Poznań preferencyjnej pożyczce pochodzącej z Krajowego Planu Odbudowy Palmiarnia Poznańska zostanie poddana modernizacji, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Poznański magistrat planuje zmodernizować pawilony Palmiarni. Przeprowadzona zostanie między innymi wymiana oszklenia. Wejście główne do zabytkowego budynku zostanie poddane przebudowie. Planowane jest również wybudowanie nowej kawiarni. Akwarium także zostanie poddane zmianom. W planach jest budowa większych zbiorników dla zwierząt i roślin wodnych. W ramach modernizacji Palmiarnia stanie się również miejscem bardziej energooszczędnym. Po zakończeniu prac remontowych zwiększy się stopień dostępności Palmiarni dla osób z niepełnosprawnościami. W otoczeniu pawilonów pojawi się więcej zieleni. Nowe rośliny będą wspierać proces retencji wody. Modernizacja Palmiarni zostanie zrealizowana w ten sposób by zachowane zostały charakter i wartości zabytkowe tego wyjątkowego na mapie Miasta Poznania miejsca.
Tak, jak wspomniałem Miasto Poznań na modernizację Palmiarni pozyskało preferencyjną pożyczkę w wysokości 163 milionów złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Środki zostały pożyczone Miastu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, które przeznaczono na wspieranie zielonej transformacji polskich miast. Środki pozyskane przez Miasto Poznań to jedno z największych dofinansowań tego typu w skali całego kraju. Oprocentowanie pożyczki wynosi tylko jeden procent rocznie. Dzięki temu pożyczka jest bardzo korzystna. Warto dodać, że całkowita wartość modernizacji Palmiarni to kwota w wysokości 203 milionów złotych.
Dzięki modernizacji Palmiarnia Poznańska, która od ponad wieku zachwyca swoją kolekcją egzotycznych roślin zyska nową jakość. Dzięki remontowi poprawią się zarówno warunki życia roślin, jak i osób zwiedzających Palmiarnię.
Początek remontu Palmiarni Poznańskiej zaplanowano na koniec bieżącego roku. Zakończenie prac i rozliczenie z pożyczkodawcą zaplanowano na rok 2030.
Artykuł opracowano w oparciu o informacje znalezione tutaj i tutaj. Grafikę wykorzystaną w nagłówku zaczerpnięto ze strony dostępnej tutaj.