Przejdź do treści

Zmiany w kodeksie pracy: opiekun osoby niepełnosprawnej będzie mógł pracować zdalnie

Pod koniec lipca br. został ogłoszony nowy projekt kodeksu pracy, który wprowadza pracę zdalną.

Pracodawca będzie musiał zatwierdzić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej w sytuacji, w której pracownik sprawuje opiekę nad najbliższym członkiem rodziny lub inną osobą z tego samego gospodarstwa domowego posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.

Pracodawca będzie miał również obowiązek zgodzić się na pracę zdalną w przypadku, jeżeli rodzaj pracy opiekuna na to pozwala i będzie to możliwe ze względu na organizację pracy.

Nowelizacja podtrzymuje poprzedni przepis, że w nadzwyczajnych okolicznościach pracodawca może zlecić wykonywanie pracy zdalnie bez wymogu uzgadniania tego ze swoim podwładnym.

Projekt zakłada, że pracodawca i pracownik, na równych prawach, będą mogli wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w trybie zdalnym.

Projekt utrzymuje, że na pracodawcy będzie spoczywał obowiązek pokrycia kosztów wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, jednak koszt ten nie został dokładnie określony w przepisach.

Z 12 do 24 dni został zwiększony też wymiar dni roboczych w skali roku,w których występuje możliwość świadczenia pracy z domu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz