Przejdź do treści

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej

Zdjęcie, wachlarz utworzony z banknotów 100 złotowych

Wprowadzony przez rząd Polski Ład wprowadził szereg zmian podatkowych, które w części weszły w życie już w styczniu 2022 r.

Zmiany, które zostały wprowadzone do prawa podatkowego dotyczą również ulgi rehabilitacyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami rozliczyć można jedynie określone wydatki, które zostały wymienione odpowiednim rozporządzeniu. Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, pobierające rentę z tytułu całościowej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę socjalną lub szkoleniową. O ulgę rehabilitacyjną mogą ubiegać się również rodzice lub opiekunowie utrzymujący osoby z niepełnosprawnościami. Mogą to być ich małżonkowie, dzieci, rodzice, teściowie, rodzeństwo, macocha, ojczym, zięciowie. Ze powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych z ulgi rehabilitacyjnej nie skorzysta cześć osób osiągających niższe przychody. Natomiast osoby, których dochody nie przekraczają tej kwoty przestaną oddawać fiskusowi daninę wynikającą z osiąganych przychodów. Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie od uzyskanego przychodu kwot wydatkowanych na cele połączone z rehabilitacją albo te związane z ułatwieniem czynności życiowych.

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej zawarto rozporządzeniu zmieniającym artykuł 26 ustawy dotyczącej PIT-u. Zostały one przystępnie omówione w artykule Karoliny Kuropki dostępnym tutaj.

Dodaj komentarz