Przejdź do treści

Jak zarządzać organizacją pozarządową?

Grafika, flipchart z napisem szkolenie

Autor: Tomasz Wojczak

W lipcu i sierpniu bieżącego roku porał l-a-b-a.pl zaprasza na szećiotygodniowy kurs on-line zatytułowany „Jak zarządzać organizacją pozarządową?”.

Omawiane szkolenie adresowane jest do:

  • członków zarządu, dyrektorów zarządzających i dyrektorów operacyjnych organizacji pozarządowych,
  • pracowników podmiotów trzeciego sektora,
  • osób przygotowujących się do założenia nowej organizacji społecznej.

Omawiane szkolenie on-line to dla uczestniczek i uczestników szansa na rozwinięcie kompetencji liderskich i sposobność pozyskania umiejętności, dzięki którym zbudują zaangażowany zespół. Osoby biorące udział w omawianym szkoleniu będą mogły skutecznie zarządzać organizacją non-profit. Kursanci poznają wszystkie etapy tworzenia NGO – od opracowania misji i związanej z nią wizji działania aż po zagadnienia dotyczące planowania strategicznego. Szkolenie składa się z dwunastu praktycznych warsztatów. Uczestniczki i uczestnicy w trakcie zajęć opracują skuteczną strukturę zarządzania NGO i zdobędą wiedzę, dzięki której będą umieli zapobiegać wypaleniu zawodowemu członków zespołu. Kursanci nauczą się również planowania działań marketingowych i uzyskają wiedzę dotyczącą strategii pozyskiwania środków z wielu źródeł –  od starania się o granty aż po prowadzenie współpracy z podmiotami sektora biznesowego.

Zagadnienia, które zostaną omówione podczas kursu zostały podzielone na trzy duże bloki tematyczne:

  • planowanie strategiczne i operacyjne. Kursanci uzyskają wiedzę, dzięki której będą mogli między innymi stworzyć wizję i strategię rozwoju NGO. Osoby biorące udział w szkoleniu będą mogły przeprowadzić profesjonalne analizy strategiczne SWOT i PESTEL. Uczestniczki i uczestnicy zajęć opracują także: długoterminowy plan działania organizacji pozarządowej wraz z konkretną road mapą i systemem monitorowania efektów realizowanych działań,
  • zarządzanie zespołem i wolontariuszami. Kursanci zdobędą wiedzę dotyczącą między innymi tworzenia skutecznej struktury organizacyjnej z jasnym podziałem ról i odpowiedzialności. Osoby biorące udział w zajęciach będą mogły opracować system rekrutacji, motywowania i rozwoju pracowników oraz wolontariuszy zgodny z realiami polskiego trzeciego sektora. Uczestniczki i uczestnicy będą umieli również wdrożyć efektywne metody zapobiegania wypaleniu zawodowemu i utrzymywania wysokiego zaangażowania członków zespołu,
  • pozyskiwanie funduszy i finansowanie. Kursanci uzyskają wiedzę niezbędną do stworzenia kompleksowej strategii fundraisingowej, która wykracza poza tradycyjne granty. Osoby biorące udział opracują profesjonalną ofertę fundraisingową. Uczestniczki i uczestnicy kursu nauczą się również pozyskiwania środków od darczyńców indywidualnych.

Kurs zostanie zrealizowany w  dniach od 9 lipca do 18 sierpnia 2025 roku.  Każde z dwunastu spotkań on-line obędzie się w godzinach od 18:30 do  20:00.

Kurs poprowadzi Maja Surowicz, absolwentka kierunku Zarządzanie na UW. Osoba prowadząca kurs ukończyła również studia podyplomowe z Pedagogiki Specjalnej, Psychoonkologii, CSR, PR i zarządzania projektami. Maja Surowicz jest założycielką i prezeską Fundacji Onkologicznej Rakiety – innowacyjnej organizacji wspierającej kompleksowo pacjentów onkologicznych, oraz osobą działającą w spółce non-profit Change4Good, która prowadzi inicjatywy społeczne. Maja Surowicz jest także twórczynią modelu „Cancer Project Management”. Osoba prowadząca kurs posiada piętnastoletnie doświadczenie w zarządzaniu organizacjami społecznymi.

Bliższe informacje o omawianym kursie można znaleźć na stronie, na podstawie której opracowałem ten tekst. Strona ta dostępna jest tutaj. Grafika do nagłówka pochodzi ze strony dostępnej tutaj.

 

Dodaj komentarz