Autor: Tomasz Wojczak
W dniu 1 stycznia 2026 roku weszły w życie przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów i Gospodarki w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Dzięki regulacjom zawartym w rozporządzeniu część organizacji pozarządowych będzie prowadzić ewidencję przychodów i kosztów w uproszczony sposób oraz robić to bardziej przejrzyście i transparentnie. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest uproszczenie procedur, deregulacja i przystosowanie prawa do współczesnej, cyfrowej rzeczywistości. Zmiana przepisów powinna znacząco ułatwić codzienną pracę organizacjom społecznym, stanowiąc kolejny krok w kierunku wspierania NGO-sów, które każdego dnia pracują na rzecz dobra wspólnego. Nowe przepisy wypracowano w trakcie spotkań przedstawicieli Ministerstwa Finansów, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego (PKdsPP), ekspertów reprezentujących podmioty trzeciego sektora, rekomendowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego i grupę uproszczeń prawnych działającą przy Przewodniczącym Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
Dzięki zmianie prawa organizacje pozarządowe i stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego zamiast pełnej księgowości mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, obejmującą :
- zestawienie przychodów i kosztów,
- zestawienie przepływów finansowych,
- wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych,
- zestawienie uzupełniające.
Uwaga! Ewidencję przychodów i kosztów (UEPIK) można prowadzić w formie elektronicznej, w sposób pozwalający na zabezpieczenie danych i wydruk!
Nowe regulacje prawne zawarte w omawianym rozporządzeniu obejmują część organizacji pozarządowych i stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Według danych szacunkowych przepisy zawarte w rozporządzeniu obejmować będą około dziewięćdziesiąt tysięcy podmiotów!
Omawiane rozporządzenie Ministra Finansów i Gospodarki zostało opublikowane w dniu 30 grudnia 2025 roku w Dzienniku Ustaw RP pod pozycją 1880 dostępne jest:
- na stronie https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2025/1880,
- oraz w formie pliku pdf, który można pobrać tutaj.
Uwaga! Prosimy o uważną lekturę rozporządzenia!
Uwaga! Należy dodać, że Ministerstwo Finansów i Gospodarki przygotowało także rozporządzenie w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dokument ten reguluje w sposób analogiczny zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji przychodów i kosztów przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Tekst opracowano w oparciu o informacje dostępne tutaj i tutaj. Grafika wykorzystana w nagłówku pochodzi ze strony dostępnej tutaj.
