Przejdź do treści

Poznaliśmy Poznańskiego Wolontariusza Roku!

Konkurs na Poznańskiego Wolontariusza Roku rozstrzygnięty! Nagrodę główną w kategorii Indywidualnej otrzymała Maria Andruchiw.

To znana w środowisku organizacji pozarządowych wolontariuszka, aktywistka i działaczka społeczna. Jednak na tym nie koniec wrażeń. Wyróżnienia otrzymało jeszcze sześć innych szczęśliwców. Laureatów ogłoszono światu 7 grudnia podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek.

W Poznaniu nieustanną działalność prowadzi około 1800 organizacji pozarządowych i jak pokazują dane z badań, każda z nich współpracuje średnio z 25 wolontariuszami.

Jest to bardzo duże pole społecznej działalności poznanianek i poznaniaków, która przynosi miarodajne efekty wokół nas. Począwszy od wsparcia osób z dodatkowymi potrzebami, poprzez dbanie o środowisko naturalne i lokalną społeczność, po organizację imprez kulturalnych i sportowych–komentuje na łamach portalu www.poznan.pl Jędrzej Solarski – zastępca Prezydenta Poznania.

Do 23. edycji konkursu zgłoszono około 80 osób, organizacji inieformalnych grup, które konkurowały w sześciu kategoriach głównych. Prócz tego, po raz kolejny przyznano również Nagrodę Mieszkańców. Zwycięzcy w każdej kategorii, oprócz tytułu i statuetki, otrzymali także nagrody finansowe, których łączna pula sięgnęła 25 tys. zł.

Działalności wolontariackiej nie da się na chłodno skalkulować czy zmierzyć wskaźnikami. Dlatego niezależnie od wyników chcemy Wam powiedzieć, że prawdziwym zwycięstwem są Wasze działania, uśmiechy tych, którym pomagacie, a także wdzięczność osób, które tej pomocy potrzebowały i potrzebują – te słowa skierowała do wolontariuszy Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, przewodnicząca kapituły konkursu.

Nagrodę w kategorii Indywidualnej im. dr Wandy Błeńskiej otrzymała Maria Andruchiw. To wywodząca się ze środowiska polonijnego w Ukrainie wolontariuszka, społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna. Koncentruje się ona na pomocy oraz wspieraniu między innymi obywateli Ukrainy w Poznaniu i Wielkopolsce już od 2016 roku. Ponadto jest założycielką i kierowniczką sztabu wolontariackiego „Sztab Aniołów”, którego najważniejszym celem jest pomoc humanitarna Ukrainie.

W kategorii Wolontariat Pracowniczy zwyciężył Wunderman Thompson Technology. Wolontariat w firmie bazuje na potrzebach pracowników, którzy mogą zgłaszać swoje projekty. W ten sposób działają na rzecz edukacji, niwelowania wykluczeń i różnic społecznych oraz ekologii. Współpracują też z poznańskimi uczelniami jako członkowie rad pracodawców.

Wolontariat Szkolny to kolejna konkursowa kategoria. Nagrodę główną otrzymali w niej uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza. Młodzież z „Kasprowiczówki” przez realizację swoich zainteresowań i wspólnych aktywności – jak pisanie i wydawanie poezji, organizowanie wydarzeń czy przygotowywanie jedzenia – wspiera jadłodajnie i dwóch chłopców zmagających się z ciężkimi problemami zdrowotnymi.

Nagroda w kategorii Wolontariat Zespołowy w tym roku trafiła do Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. To zespół ludzi, którzy każdego dnia dokonują „niemożliwego”. Ich celem jest nie tylko ratowanie życia i poprawianie jakości dni osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego, ale także zachęcanie innych do wiary w siebie i spełniania marzeń.

Statuetka w kategorii Wolontariat Młodzieżowy powędrowała do Apolonii Boczko. To wolontariuszka Fundacji Wózkowicze. Pomaga przy organizacji licznych wydarzeń, propaguje misję organizacji oraz wspiera jej obecność w social mediach.Jej zaangażowanie, chęć pomocy, uwaga i empatia w połączeniu z jej młodym wiekiem daje nadzieję i jest nie lada potencjałem.

W kategorii Wolontariat Senioralny nagrodę otrzymała Lidia Sufinowicz. Działa jako wolontariuszka w Poznańskim Towarzystwie Amazonki od 2004 roku, obecnie od kilku lat już szefuje tej ochotniczej organizacji wolontariuszek. Prowadzi też od lat jednoosobowo telefon wsparcia dla pacjentek onkologicznych. Poza tym w ramach wolontariatu organizuje i bierze czynny udział w wydarzeniach profilaktycznych na terenie Poznania i w jego okolicach – czytamy na portalu www.poznan.pl.

W trakcie gali wyłoniono także laureata Nagrody Mieszkańców. W internetowym plebiscycie poznaniacy i poznanianki najwięcej głosów oddali na „Kanapkowiczów ze Swarzędza”.

To grupa ludzi, którzy od rozpoczęcia pandemii przez cały czas, aż do teraz, przyjeżdżają przygotowywać kanapki dla ludzi ubogich z Poznania i okolic pojawiających się w Jadłodajni sióstr Elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu. W każdy poniedziałek prosto z pracy, od razu po zajęciach w szkole czy po wykładach na poznańskich uczelniach – dojeżdżają na Łąkową, zakładają fartuchy, zakasają rękawy do pracy, aby kawałek „siebie” oddać ubogim.

W trakcie wydarzenia przyznano również kilkanaście wyróżnień. Otrzymali je: Bartosz Waliszewski, Karolina Wojtkowiak, Magdalena Lewicka-Fanarakis, Małgorzata Mielcarek, Jacek Karpol-Nawrocki, Wspólnie POZmieniajmy, Involved – program wolontariatu Pracowniczego we Franklin Templeton, Wavin, „Bieg Motyli” z X LO, Podaj łapę – karma wraca, Szkolne koło wolontariatu – Bezinteresowni, Szkolne koło wolontariatu przy Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu, grupa wolontariuszy Fundacji Ronić po Ludzku, Poznańskie Towarzystwo Amazonki, Wspólny Język (Maria Gładyś, Aleksandra Kaczmarska, Maja Kozińska, Hanna Małecka, Julia Siudak), Wolontariat na oddziale opiekuńczo-leczniczym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej SPZOZ, Hanna Małecka, Maja Kozińska, Mateusz Konat, Halina Kostecka, Kazimierz Jastrzębowski, Maria Fabrowska.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, mając nadzieję, że zapał w was nigdy nie zgaśnie, bo jesteście bardzo potrzebni. Dziękujemy!

Dodaj komentarz