Przejdź do treści

Przyszłość jest teraz

Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej wydał w formie drukowanej i elektronicznej publikację zatytułowaną „Przyszłość jest teraz”.

Książka to podsumowanie bardzo ważnego etapu działalności Ośrodka.  Dla środowiska osób tworzących tą placówkę dzieło to jest wyjątkowe przynajmniej z dwóch względów. Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej planował wydanie książki  już dwa lata temu, gdyż wówczas miała się zakończyć czwarta edycja projektu. Zgodnie z tradycją placówka przygotowuje  publikacje będące podsumowaniem wyników jej działania. Jednak wydarzenia bardzo trudnych ostatnich lat wstrząsnęły ładem panującym na całej naszej planecie – zarówno gospodarczym, jak i społecznym. Miały one konsekwencje dla pracy Ośrodka i jego działalności. Jedną z nich było przedłużenie realizacji  projektu, w ramach którego placówka istnieje do pięciu lat. Dzięki temu pracownicy Ośrodka mogli spojrzeć z pewnego dystansu na rzeczy, którymi się zajmowali. Nigdy wcześniej funkcjonowanie placówki  nie było równie silnie splecione z wydarzeniami o znaczeniu globalnym, takimi jak: pandemia COVID-19, wybuch wojny w Ukrainie i kryzys klimatyczny. Nigdy wcześniej pracownicy Ośrodka tak mocno nie byli świadomi, że stanowią część znacznie większego ekosystemu i że ich praca jest silnie uzależniona od jego stabilności i wahań. O wszystkich tych zagadnieniach można przeczytać w książce.

Pozwalam sobie opublikować enumerację tytułów najważniejszych artykułów zawartych w omawianej publikacji:

  • Przekonać do działania. Rozmowa z Przemysławem Piechockim, prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych
  • Współpraca samorządu i przedsiębiorstw społecznych: wyzwanie i konieczność
  • Spółdzielczość receptą na kryzys: o mechanizmie zakupów interwencyjnych
  • Ustawa o ekonomii społecznej: spełnienie marzeń czy rozczarowanie?
  • Usługi społeczne i deinstytucjonalizacja przyszłością spółdzielczości
  • Od podopiecznego do samodzielnej osoby — innowacje społeczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Spółdzielczość zaczyna się w szkole. Ekonomia społeczna i edukacja
  • Życie po węglu. Ekonomia społeczna i kryzys klimatyczny

Książka w formie tradycyjnej (to jest w wersji drukowanej) dostępna jest w siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu oraz w biurze Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej w Koninie. Wersję elektroniczną można pobrać na stronie wydawcy dostępnej tutaj.

Dodaj komentarz