Przejdź do treści

Chodź pomaluj mój świat

Zdjęcie, anna nowak prowadząca wernisaż zatytułowany moc kropki w galerii na piętrze

W poniedziałek, 21 listopada 2022 r. w siedzibie poznańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” odbyła się uroczystość otwarcia Galerii Na Piętrze połączona z wernisażem wystawy zatytułowanej „MOC kropki”.

Wydarzenie nieprzypadkowo odbyło się wczoraj. W miniony poniedziałek obchodziliśmy bowiem Dzień Życzliwości. Spotkanie było szesnastym jesiennym wernisażem organizowanym przez Stowarzyszenie „Żurawinka”. Impreza rozpoczęła się od chóralnego odśpiewania piosenki „Chodź pomaluj mój świat” wykonywanej przez grupę 2 plus 1. Utwór ten wykonany został aż dwa razy. Po raz pierwszy przy akompaniamencie gitary, na której pięknie przygrywała Dominika Dopierała ze Stowarzyszenia Nordoff Robbins Polska. Przebój zespołu 2 plus 1 po raz drugi zgromadzona na wernisażu publiczność zaśpiewała nie tylko przy dźwiękach gitary, lecz również przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych, na których grały niemal wszystkie znajdujące się na sali osoby. Były to dla mnie niezwykle piękne chwile, które na długo zapadną mi w pamięć. Podczas wydarzenia tytuły Przyjaciół „Żurawinki” otrzymali Dominika Dopierała, wolontariat pracowniczy firmy Wavin Polska, oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Bardzo ważnym elementem spotkania była prezentacja filmu Jonasza Błajeta, związanego z akcją „Przewiajamy Polskę”. Dokument był bardzo poruszający. Jest to na pewno istotny składnik tego szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego odbywa się walka o zapewnienie godnej możliwości korzystania z toalet dorosłym osobom z niepełnosprawnościami. Osoby te w przestrzeni publicznej napotykają problemy, ze względu na brak przystosowanych miejsc, w których można by je przewinąć. Prowadząca wernisaż dokonała również prezentacji plakatu informującego o wystawie „MOC kropki”, który stworzyła Anna Janiak ze Spółdzielni Socjalnej FURIA. Poster idealnie oddawał tematykę wystawy i polisemantyczność jej głównej bohaterki – kropki. Sama wystawa obejmowała prace wykonane przez podopiecznych „Żurawinki” przy pomocy wolontariuszy. Dzieła te efektownie prezentowały się przestrzeni otwieranej Galerii – może dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie charytatywnej aukcji, z której dochód wspomógł by działania Stowarzyszenia.

Wernisaż wystawy „MOC kropki” nie tylko inaugurował działalność Galerii Na Piętrze. Kończył on również realizację projektu „Chodź, pomaluj mój świat”, który był finansowany był ze środków budżetowych Miasta Poznania, otrzymanych przez Stowarzyszenie „Żurawinka” za pośrednictwem programu regrantingowego, którego operatorem było Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. W trakcie trwania projektu w Dniu Kropki odbyły się warsztaty i wyremontowano przestrzeń Galerii. Odbyło się to nie tylko dzięki grantowi uzyskanemu przez Stowarzyszenie Żurawinka, lecz również dzięki pomocy i wsparciu wolontariatu pracowniczego firmy Wavin Polska oraz wolontariuszy z IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Wernisaż odbył się w pełnej ciepła, rodzinnej atmosferze. Przyczyniła się do tego głównie postawa prowadzącej wernisaż Anny Nowak, która swoim zachowaniem i zaangażowaniem potrafiła zbudować taką właśnie piękną, niemal świąteczną atmosferę. Myślę, że zgromadzona na sali publiczność, podobnie jak i ja podczas wydarzenia czuła się świetnie. Cieszę się, że w trakcie wernisażu mogłem poznać Panią Nowak. To niezwykła kobieta, z której wprost emanuje siła. Dzięki jej charyzmatycznej postawie wernisaż uważam za jedno z ważniejszych i przyjemniejszych wydarzeń w moim życiu z kilku ostatnich miesięcy.

Dodaj komentarz