Przejdź do treści

Co dalej z europejskimi kartami dla niepełnosprawnych?

Jest porozumienie! Negocjatorzy prezydencji Rady i Parlamentu Europejskiego 8 lutego doszli do konsensusu, jeżeli chodzi o dyrektywę dot. europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Za wydawanie fizycznych i cyfrowych europejskich kart w przystępnym formacie będą odpowiedzialne organy krajowe. Karty te mają być uznawane w całej Unii jako potwierdzenie niepełnosprawności oraz dać uprawnienia do szczególnych usług z nią związanych.

Dzisiejsze porozumienie, które udało się osiągnąć w rekordowo krótkim czasie podczas prezydencji belgijskiej, jest krokiem na drodze do życia społecznego, które będzie bardziej dostępne i sprawiedliwe. Potwierdza ono, że Unii zależy na wspieraniu inkluzyjności dla wszystkich naszych obywateli w ramach różnorodnej Unii – komentowała Karine Lalieux, Minister ds. świadczeń emerytalnych i integracji społecznej, odpowiedzialna za osoby z niepełnosprawnościami.

Uzgodniony dokument utrzymuje i wzmacnia cel dyrektywy, którym jest zapewnienie równego dostępu do specjalnych warunków lub uprzywilejowanego traktowania osobom z niepełnosprawnościami w trakcie krótkich pobytów na terenie państw Unii Europejskiej, w tym niższych lub zerowych opłat za bilety wstępu, priorytetowego dostępu, pomocy i zarezerwowanych miejsc postojowych.

Z portalu www.naszesprawy.eu przedrukowujemy wykaz najważniejszych ustaleń:

W ramach negocjacji międzyinstytucjonalnych uzgodniono też, że:

  • państwa członkowskie rozszerzą stosowanie europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością na okresy dłuższe niż krótki pobyt w kontekście unijnych programów mobilności i mogą to również uczynić w innych przypadkach
  • europejska karta osoby z niepełnosprawnością będzie wydawana i odnawiana bezpłatnie, z wyjątkiem jej utraty lub uszkodzenia; państwa członkowskie mogą natomiast postanowić pobierać opłatę pokrywającą administracyjne koszty wydania lub odnowienia karty parkingowej
  • w przypadku osób z niepełnosprawnością, które wymagają większego wsparcia lub które mają prawo do wsparcia ze strony asystenta osobistego, na europejskiej karcie osoby z niepełnosprawnością pojawi się litera A
  • obie karty będą zawierać kod QR, który pozwoli zapobiegać oszustwom
  • istotne informacje na temat obu kart znajdą się na unijnym portalu, który będzie dostępny we wszystkich językach i w przystępnym formacie; państwa członkowskie będą zobowiązane podać do wiadomości publicznej informacje o kartach w przystępnym formacie
  • państwa członkowskie będą mogły same zdecydować, czy chcą wprowadzić cyfrową kartę parkingową.

Komisja uchwaliła projekt we wrześniu 2023 r., a Rada ustanowiła kompromisowe stanowisko negocjacyjne w listopadzie 2023 r. 17 stycznia 2024 r. rozpoczęły się burzliwe dyskusje na temat ostatecznej formy dyrektywy. Zakończyły się one powodzeniem mniej więcej miesiąc od ich rozpoczęcia.

Aktualnie prace nad ostateczną postacią dokumentu będą kontynuowane na szczeblu technicznym. Wstępne porozumienie muszą jeszcze potwierdzić przedstawiciele Rady i Parlamentu. Następnie dojdzie do weryfikacji prawno-językowej dyrektywy i jej formalnego przyjęcia przez obie instytucje.

Prawodawcy ustalili, że państwa członkowskie będą miały 2,5 roku na dopasowanie przepisów krajowych i 3,5 roku na wszczęcie stosowania obowiązującej dyrektywy.

We wdrażaniu i ocenie obu kart uczestniczyć będą reprezentanci organizacji pozarządowych.

Dodaj komentarz