Dostępność galerii handlowej Plaza w Poznaniu

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i chciałbyś odwiedzić centrum handlowe Poznań Plaza? Może masz zamiar zapoznać się ze świąteczną ofertą galerii lub po prostu obejrzeć seans w znajdującym się tam kinie Cinema City?

Moim zadaniem było dzisiaj zbadanie dostępności tego miejsca pod kątem jego dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych, którzy być może mają zwyczajnie ochotę wstąpić tam na zakupy, jakiś film lub do restauracji. Czy wózkowicze napotkają na przeszkody w dostaniu się do środka?

Z poziomu przystanku tramwajowego Poznań Lechicka zauważyłam dość masywny podjazd, którym wjedzie aż pod same drzwi wejściowe osoba na wózku czy na przykład matka z dzieckiem w spacerówce. Drzwi wejściowe otwierają się automatycznie, a nawierzchnia wnętrza galerii jest płaska i pozbawiona progów. Podłogę wyłożono kafelkami, co jest atutem dla osoby poruszającej się na wózku albo posiadającej ograniczenia ruchowe.

Na parterze oraz na drugim piętrze budynku zlokalizowano toaletę dla niepełnosprawnych, do której drogę wskazują umiejscowione w pobliżu symbole niepełnosprawności.

Dużym udogodnieniem dla seniorów są też służące do odpoczynku pufy i fotele. Znajdują się one w centrum szerokiego korytarza, jednak przestrzeń galerii jest tak ogromna, że meble nie tarasują drogi, a stanowią ciekawe i potrzebne dopełnienie wyposażenia.

Na drugie piętro galerii osoba z niepełnosprawnością dotrze windą. Przy wejściu do poszczególnych sklepów, co też nie mogło umknąć mojej uwadze nie ma podwyższeń czy kłopotliwych progów.

Wzrok przyciąga natomiast interaktywna mapa dotykowa z planem architektonicznym budynku.

Można z jej pomocą znaleźć interesujące nas sklepy czy restauracje w centrum handlowym. Mapa pokazuje też drogę dla wózkowiczów i można ją powiększyć w razie potrzeby. Wszystko to powoduje, że nietrudno trafić do obranego celu wycieczki.

Przy wyjściu nie napotkałam utrudnień, bo drzwi otwierają się automatycznie, co znając realia nie jest bez znaczenia dla osoby z niepełnosprawnością.

Reasumując: dostępność galerii handlowej Poznań Plaza jest na poziomie zadowalającym, biorąc pod lupę jej podstawowe aspekty oraz fakt, że budynek ma już swoje lata.

Być może właśnie ten szczegół zaważył na tym, iż w swoim planie dostępności nie pomyślano za bardzo o osobach z innymi niż ruchowa, niepełnosprawnościami.

Opinia w dużej mierze jest surowa, ale mając za wzór takie miejsca jak choćby Brama Poznania czy Muzeum Szyfrów Enigma trudno nie oczekiwać więcej.

Na pewno wpłynęły na to czasy, kiedy mało mówiło się jeszcze o dostępności. Miejmy nadzieję, że powstające aktualnie centra handlowo-usługowe będą spełniały więcej standardów dostępności w rozumieniu potrzeb ludzi z różnego typu niepełnosprawnościami.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz