Przejdź do treści

6 października – Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Grafika promująca Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, 6 października

6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (World Cerebral Palsy Day).

W tym dniu instytucje oraz organizacje reprezentujące osoby z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD) jednoczą siły by przybliżyć lokalnemu społeczeństwu, rządzącym oraz parlamentom specyfikę życia z MPD.

W Poznaniu pomysłodawcą takich aktywności jest Stowarzyszenie Żurawinka, które dołączyło do ogólnoświatowej koalicji organizacji zrzeszających i wspomagających osoby z MPD, stając się przy tym koordynatorem organizowanych w Polsce wydarzeń związanych z World CP Day.

We współpracy z innymi instytucjami, placówkami medycznymi i oświatowymi Żurawinka organizuje w okresie od 3.10 do 10.10 br. cykl aktywności pn. „Poznański Tydzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego 2022” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.

Kolor zielony, symbolizujący nadzieję, stał się znakiem rozpoznawczym obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W geście solidarności z osobami z MPD prestiżowe budynki i obiekty na całym globie świecą się w takich barwach. Poznań również przyłącza się do akcji. Od godziny 17:00 „zapłonie zielone światło dla osób z MPD”. Będą to najbardziej rozpoznawalne poznańskie budynki, takie jak: Stadion Poznań, Ratusz i Avenida Poznań. Nie zabraknie także osób, które przyjdą z latarkami o godz. 17:00 na plac Wolności, jednocząc się z ludźmi mającymi MPD.

Podczas wydarzenia zaplanowane zostały liczne atrakcje. „Razem zaśpiewamy i zatańczymy Belgijkę” – zachęcają organizatorzy.

Znakiem rozpoznawczym stroju ma być jego zielony element, który nawiązuje do hasła promującego event: „Dajemy zielone światło”.

MPD czasami czyni życie trochę trudniejszym, ale niekoniecznie wyklucza z aktywnej codzienności do której ma prawo każdy z nas. Pokażmy, że jesteśmy! W skali globu z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym żyje około 17 milionów ludzi, mamy zatem miliony powodów do solidarności!

Dodaj komentarz