Przejdź do treści

„Ja tu tylko na chwileczkę”, czyli: niezwykła akcja na rzecz osób z niepełnosprawnością

Na zdjęciu niebieska koperta - miejsce parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością

W Pobiedziskach parę dni temu odbył się nietypowy happening. Organizatorzy akcji chcieli swoimi działaniami zwrócić uwagę na problem, z którym wciąż muszą borykać się osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

Chodzi mianowicie o nieprzepisowe parkowanie na niebieskich kopertach przez osoby o pełnej sprawności.

Pomysłodawcami akcjipod hasłem „ja tu tylko na chwileczkę” była grupa „Rodzinka Pobiedziska” oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Dla Ciebie”.

Pięć wózków inwalidzkich stanęło na rynku w Pobiedziskach w miejscach przeznaczonych do parkowania. Na każdym z nich widniały wydrukowane zdania typu „zaraz wracam”, „ja tu na chwileczkę” czy też „ja tylko do bankomatu”.

Te „usprawiedliwienia” nie są czymś niezwykłym dla osób niepełnosprawnych. Słyszą je zdecydowanie zbyt często, podczas gdy chcą postawić pojazd na niebieskiej kopercie.

„Akcja została przyjęta ze zrozumieniem ze strony większości kierowców, którzy widząc wózki inwalidzkie odjeżdżali dalej, tylko jeden kierowca próbował przestawić wózek i zrobić sobie miejsce” – czytamy na stronie www.epoznan.pl.

Cała inicjatywa miała za zadanie przede wszystkim wywołać emocje i sprowokować do refleksji.

Mam nadzieję, że ten happening trafił do kierowców, którzy być może łatwiej teraz uświadomią sobie fakt, że miejsca przeznaczonego typowo dla osoby niepełnosprawnej zwyczajnie nie godzi się zajmować.

„Osoby niepełnosprawne mają po prostu mniejsze możliwości ruchowe i nieprzypadkowo niebieskie koperty są tak duże. Nie parkujmy tam „tylko na chwileczkę”, szanujmy siebie” – komentują organizatorzy całego przedsięwzięcia.

Kierowco – pomyśl, czy tak samo chętnie wziąłbyś na swoje barki trudności, z którymi codziennie muszą mierzyć się ci ludzie?

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz