Przejdź do treści

„Listy do kwarantanny” – nowa inicjatywa psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na zdjęciu listy przewiązane sznurkiem

Społeczna izolacja związana z pandemią COVID-19 stanowi nie lada wyzwanie. Dla wielu osób staje się ona doświadczeniem, które wystawia na próbę ich wytrzymałość psychiczną. Zespół psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest w trakcie realizacji bardzo cennej inicjatywy.

Trwa akcja „Listy do Kwarantanny” – dedykowana jest ona wszystkim tym, którzy nie radzą sobie podczas tego nietypowego okresu „wyłączenia” z życia. W opinii specjalistów przelanie myśli na papier lub opisanie ich za pomocą komputera może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, w tym z depresją. Dzięki akcji każdy może opisać swoje przeżycia i się nimi podzielić.

Listy można słać na adres specjalnej skrzynki droga.kwarantanno@apple.phils.uj.edu.pl lub przez formularz, do którego link dostępny jest tutaj.

Pod listami można się podpisać imieniem i nazwiskiem, inicjałami, pseudonimem, można też pozostać anonimowym.

Z listami będą zapoznawać się fachowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na wybrane przemyślenia odpowiedzi są udzielane w listach publikowanych w poniedziałki i w piątki na stronie internetowej tutaj.

Pracownicy Instytutu Psychologii UJ prowadzą także inne przedsięwzięcia, które mają pomóc osobom zmagającym się z problemami w czasie pandemii koronawirusa.

Na stronie internetowej Instytutu Psychologii UJ, w zakładce „Kwarantanna”, można odszukać informacje: gdzie zwrócić się o pomoc, jak przezwyciężyć stres, a także propozycje zajęć dla dzieci podczas pobytu w domach.

Pod adresem: www.psychologia.uj.edu.pl/zdalnenauczanie (zakładka „Jak to robią inni?”) znaleźć można bezpłatne kursy on-line z zakresu psychologii, które udostępniły uniwersytety amerykańskie: Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale i Columbia i University of Pennsylvania.

Dla pracowników naukowych, zwłaszcza tych na początku kariery naukowej, stworzona została specjalna podstrona Instytutu, gdzie zgromadzono materiały poświęcone prowadzeniu badań w czasie pandemii.