Przejdź do treści

Poznań: za nami ważna konferencja nt. przeciwdziałania przemocy wobec dzieci

„Razem chronimy dzieci” – pod takim hasłem w Poznaniu zebrali się specjaliści, by podyskutować i wypracować najlepsze metody, które pomogłyby zapobiegać przemocy wobec młodych ludzi.

Na konferencji obecna była Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu spotkali się reprezentanci służb, policji, prokuratur, sądów, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji, a także zespołów interdyscyplinarnych oraz sektora NGO.

Konferencję dotyczącą ochrony dzieci organizowało Miasto Poznań wspólnie z Fundacją „Dziecko w Centrum”, Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej.

Punktem wyjścia do dyskusji była głośna ustawa Kamilka, która weszła w życie w tym miesiącu. Jej projekt został stworzony po tragicznych okolicznościach śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który został zabity przez swojego ojczyma. Chłopiec był wcześniej wielokrotnie maltretowany.

Ta ustawa nie została stworzona z powodu tego, co stało się Kamilowi– zaznacza Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

Pracowaliśmy nad jej kształtem już wcześniej. Jednakże to, co wydarzyło się w Częstochowie, przeważyło szalę. To nie jest kolejny akt prawny, który powstał bez przemyślenia i po to, by wspierać biurokrację. On ujrzał światło dzienne, ponieważ – jak wiele obecnych tu dziś osób

chcieliśmy zapobiec krzywdzeniu najmłodszych. Wpłynąć na rzeczywistość, która może stać się dla nich przyjazna i bezpieczna – podsumowuje Rzeczniczka.

Na mocy nowych przepisów wszystkie organizacje i instytucje, które mają kontakt z dziećmi, muszą wprowadzić standardy ich ochrony i ich przestrzegać. Ma powstać jasny zbiór zasad, które będą wskazywać dorosłym, jak tworzyć bezpieczne środowisko dla dzieci.

W Poznaniu od wielu lat podejmowane są aktywności na rzecz poprawy sytuacji dzieci, dorośli działają tak, by najmłodsi czuli się bezpiecznie i przestrzegając przynależnych im praw.

Czynimy to międzysektorowo, współpracując z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Prace nad wprowadzeniem standardów ochrony dzieci są już w Poznaniu prowadzone. Wierzymy, że ich doprecyzowanie nie będzie stanowiło tylko regulacji, ale będzie podstawą do lepszej opieki nad dziećmi – komentowała Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Podstawową ideą konferencji było wsparcie merytoryczne kadry pracującej z młodymi ludźmi. To od poziomu wiedzy, wrażliwości i uważności dorosłych zależy odpowiednie reagowanie i pomoc.

Jesteśmy na etapie wprowadzania standardów ochrony przez wszystkie instytucje pracujące z dziećmi, poczynając od żłobków, przez szkoły, organizacje pozarządowe, a także placówki medyczne, kluby sportowe czy hotele – mówiła Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolski.

Wydaje się oczywiste, że uczymy dzieci, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze czy nad wodą. Wyzwaniem jest jednak przekonanie dorosłych, by pamiętali o dawaniu dobrego przykładu – podsumowała.

Organizatorzy postarali się, by tematy poruszane podczas konferencji były aktualne i inspirujące, a także stanowiły odpowiedź na bardzo konkretne problemy.

Dziecko nie jest niczyją własnością. Jest podmiotem prawnym tak samo jak dorosły, tylko z mniejszym doświadczeniem – akcentowała Paulina Stochniałek z zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Podczas poznańskiej konferencji Rzeczniczka Praw Dziecka odznaczyła państwowym odznaczeniem Marzenę Affeldt – prezeskę poznańskiej Fundacji „Dziecko w Centrum” – za szczególne zasługi dla ochrony praw najmłodszych.

Marzena Affeldt to osoba obdarzona wyjątkową empatią – mówiła podczas przemówienia Monika Horna-Cieślak.

Jest wrażliwa na potrzeby dzieci, które zbyt szybko doświadczyły w życiu trudności. Jako zasłużona terapeutka, pedagog i mediator rodzinny jest dla najmłodszych nieocenionym wsparciem.

Pani Marzena od lat realizuje misję ochrony praw dzieci – w szczególności prawa do życia bez przemocy.

Zaplanowane wystąpienia dotyczyły nie tylko standardów ochrony dzieci. Mowa była również o możliwościach rozpoznania i diagnostyki stosowanych wobec nich różnych form przemocy. Uczestnicy poznali funkcjonujące w polskim systemie prawnym instrumenty reagowania na krzywdzenie dzieci, a także narzędzia profilaktyki.

Najnowszy raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje, że prawie 80 procent dzieci przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło krzywdy lub przemocy. Doświadczają go najczęściej ze strony swoich szkolnych rówieśników czy bliskiej osoby dorosłej.

Każdy, kto może mieć podejrzenie, że w jego otoczeniu krzywdzone są dzieci, powinien zgłosić to do odpowiednich instytucji:

  • do Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu, ul. Sienkiewicza 22, tel. 61 878 17 29, mail: zi@mopr.poznan.pl;
  • do Punktu Interwencji Kryzysowej: ul. Pamiątkowa nr 28, nr tel. 509 111 508 mail: pik@m.poznan.pl;
  • na policję: ul. Szylinga 2, tel. alarmowe: 997 lub 112, mail: poznan@po.policja.gov.pl;
  • na Niebieską Linię: 800 12 00 02.

Dodaj komentarz