Przejdź do treści

Studia nad niepełnosprawnością w Europie Wschodniej: Rekonfiguracje

W dniach od 16 do 17 maja 2024 roku w Krakowie odbędzie się konferencja zatytułowana “Studia nad niepełnosprawnością w Europie Wschodniej: Rekonfiguracje”.

W roku 2022 Uniwersytet Jagielloński powołał do życia platformę w formie akademickiej sieci badaczy zajmujących się niepełnosprawnością w państwach postsocjalistycznych. Jej członkowie badają ograniczenia koncepcji opracowanych w ramach zachodnich krytycznych studiów nad niepełnosprawnością. Zachodnie idee stosowane są w badaniu niepełnosprawności oraz związanej z nią sztuki, kultury i historii w kontekstach niezachodnich. Jednocześnie badane są potencjalne możliwości, jakie idee te mogą zaoferować badaczom w krajach Europy Wschodniej. Podstawową ideą założycieli platformy było głębokie przekonanie, że studia nad niepełnosprawnością to przestrzeń różnorodności, rozumianej nie tylko jako wielość doświadczeń niepełnosprawności, ale także w kategoriach różnorodności epistemologicznej i politycznej.

Naukowcy z Krakowa chcieliby nadchodząca konferencja kontynuowała i rozwijała wspomnianą wyżej ideę, koncentrując się na złożonych i zróżnicowanych powiązaniach między niepełnosprawnością a społeczeństwem, kulturą, historią i technologią w różnych kontekstach kulturowych i lokalizacjach.

Dwudniowa konferencja ma na celu stworzenie okazji do wymiany doświadczeń i badań przez naukowców i aktywistów pracujących w rozwijającej się ponadnarodowej dziedzinie studiów nad niepełnosprawnością. Wydarzenie ma na celu również postawienie bardziej dalekosiężnych pytań dotyczących rozwoju studiów nad niepełnosprawnością w różnych kontekstach politycznych, kulturowych i językowych. W ujęciu geograficznym oznacza to również, że choć konferencja koncentruje się na Europie Wschodniej, jej zakres tematyczny nie ogranicza się do jednak do tego regionu.

Organizatorzy zachęcali również do zgłaszania abstraktów referatów przedstawiających szerszą perspektywę porównawczą (np. między Europą Wschodnią i Zachodnią). Ich celem jest połączenie wielu podejść opracowanych w ramach badań nad niepełnosprawnością. Zgłoszenia abstraktów referatów zakończono przyjmować w dniu 10 stycznia 2024 r. Możliwe jest jednak również bierne uczestnictwo w wydarzeniu.

W trakcie wydarzenia krakowscy badacze chcą stworzyć przestrzeń do wysunięcia na pierwszy plan teorii niepełnosprawności wywodzącej się z kontekstów niezachodnich (Europa Wschodnia, Globalne Południe), a tym samym ułatwić dialog z dominującymi, zachodnimi reprezentacjami i rozumieniem niepełnosprawności.

Konferencja „Studia nad niepełnosprawnością w Europie Wschodniej: Rekonfiguracje” jest okazją do poznania metodologicznej i teoretycznej różnorodności myślenia, wyobrażania sobie i prowadzenia studiów nad niepełnosprawnością. W zamierzeniu jest to wydarzenie interdyscyplinarne i transdyscyplinarne, które podkreśla znaczenie pracy intersekcjonalnej w uprawianiu studiów nad niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz