Przejdź do treści

Damian nie poddaje się – intensywnie trenuje handbike

Czternaście lat temu Damian Żądło z Retkowa w gminie Grębocice na Dolnym Śląsku uległ wypadkowi motocyklowemu. Nie poddał się jednak złemu losowi i został sportowcem.

Jest rok 2010. 21-letni Damian Żądło niczym nie różni się od swojego przeciętnego rówieśnika. Prowadzi zwyczajne życie. Pewnego dnia chłopak wsiada na swój motocykl. Brawura sprawia, że dochodzi do tragedii. Damian łamie kręgosłup. Odtąd będzie poruszał się za pomocą wózka. Pierwsze lata po wypadku nie są dla młodego mężczyzny łatwe.

Nie ukrywam, że kilka pierwszych lat po wypadku było ciężko, nawet bardzo. Żyłem dosłownie z dnia na dzień, a właściwie nie chciało mi się żyć. Aż w końcu poczułem, że muszę z tym walczyć, bo inaczej będę przegrany – wyznaje Damian Żądło.

Gdy mężczyźnie udaje się pokonać kryzys, postanawia zająć się aktywnością fizyczną i pomimo ograniczeń, jakie postawił przed nim stan po wypadku zaczyna uprawiać sport. Wybór pada na handbike – jazdę na rowerze napędzanym rękoma. To, jak zauważa 35-letni dziś pan Damian-coraz popularniejsza dyscyplina uprawiana przez osoby z niepełnosprawnościami, obecna także na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Aktualnie jest podopiecznym jednego z krakowskich klubów sportowych, który szkoli sportowców do Mistrzostw Polski w handbike’u. W zawodach startował już trzykrotnie i obecnie przygotowuje się do startu w kolejnych. Trenuje intensywnie cztery dni w tygodniu.

Planuję w ramach treningów zrobić ok. 10 tysięcy kilometrów rocznie – zapowiada Damian Żądło, przyznając jednocześnie, że każda aktywność fizyczna jest doskonałą formą rehabilitacji, która w przypadku osób z niepełnosprawnościami jest nieodzowna.

Poza sportem życiem pana Damiana jest praca. Mężczyzna pracuje zdalnie jako analityk internetowy.

Damian Żądło apeluje o przekazanie mu 1,5 procenta podatku dochodowego. Ta drobna kwota pomoże mu realizować się w sporcie i da możliwość kontynuowania rehabilitacji.

Dane do przelewów znajdują się tutaj.

Postawa pana Damiana jest kolejnym przykładem na to, że pomimo ograniczenia sprawności można prowadzić aktywny tryb życia.

Opracowano na podstawie:Mimo niepełnosprawności jest sportowcem. Jeździ na rowerze napędzanym rękami – myglogow.pl.

Dodaj komentarz