Przejdź do treści

Kampania „Szkoła przyjazna dla autyzmu”

Od 15 do 29 września 2023 roku trwa kampania „Szkoła przyjazna dla autyzmu”.

Dzieci i młodzież w spektrum autyzmu znacznie częściej doświadczają przemocy systemowej i rówieśniczej w polskiej szkole. Wymagają też dostosowania potrzeb edukacyjnych do swoich możliwości oraz kompetentnego wsparcia pedagoga szkolnego i psychologa. Uczniowie z ASD zgłaszają potrzebę lekcji różnorodności ujętych w podstawie programowej oraz powołania instytucji Rzecznika Praw Ucznia we wszystkich polskich miastach i powiatach.

Mając na uwadze ich potrzeby, osoby mówiące o spektrum autyzmu w imieniu swoim oraz osób ASD, w koalicji z organizacjami działającymi na rzecz praw człowieka, praw ucznia oraz osób w spektrum autyzmu i mających niepełnosprawności sprzężone uruchomiły kampanię „Szkoła przyjazna dla autyzmu”. Akcji patronują Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Podstawą kampanii będą osobiste doświadczenia uczniów w spektrum autyzmu ich rodzin. Takie jak sytuacja trzynastoletniej Zosi dręczonej przez rówieśników. Zosia, zlekceważona przez szkolną psycholożkę, podjęła nieudaną próbę samobójczą, po której trafiła na oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Historie te pozwolą uświadomić społeczeństwo, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień osoby z ASD oraz członkowie ich rodzin i jakiej pomocy oczekują.

Akcja prowadzona jest przez koalicję organizacji, które podejmują działania zmierzające do polepszenia jakości życia osób autystycznych. Są to:

Inicjatywa Obywatelska „Chcemy całego życia!”, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, Klub Świadomych Rodziców przy Fundacji AutismTeam, Społeczne Pogotowie Interwencyjne, Fundacja ALEKlasa, Fundacja Artonomia, Fundacja Pro Aperte, Klub Świadomej Młodzieży Kutno Fundacji ProAperte, Fundacja Pomerdało mi się, grupy Idź pobiegaj i Nastoletni Azyl, Ośrodek Terapii Neurozwojowej Poczuj Sam, Autistic Snaphots/ Photography&Asperger Marek Stankiewicz, Fundacja na rzecz Praw Ucznia, Stowarzyszenie Fabryka Równości, Sekcja Praw Dziecka przy ORA w Warszawie, Fundacja FIONA, Aspiracje Autyzm na koszulkach, Psycholog na spektrum Anita Wojtkiewicz, Inicjatywa reSTART Tomasz Bilicki oraz Artegracja, przy wsparciu Inicjatywy „Nasz Rzecznik.”

Twórcy kampanii przygotowali też siedem postulatów mających na celu poprawę funkcjonowania uczniów w spektrum autyzmu w placówkach edukacyjnych:

  1. STOP głośnym dzwonkom w szkołach!
  2. Psycholog dostępny w każdej szkole dla każdego ucznia i uczennicy.
  3. Pokoje wyciszeń dostępne dla każdego ucznia i uczennicy.
  4. Dostosowanie edukacji do potrzeb każdego ucznia i uczennicy – komfort psychiczny najważniejszy.
  5. Lekcje Różnorodności w każdej szkole.
  6. Zniesienie punktowej oceny zachowania.
  7. Rzecznik Praw Ucznia w każdym mieście i powiecie.

Samorzecznicy z Klubów Świadomej Młodzieży apelują o zastosowanie edukacji włączającej w praktyce, nie zaś wyłączne rozmawianie o niej

W przypadku pytań skontaktować się można z Janem Gawrońskim na adres e-mail  j.gawronski@autismteam.edu.pl lub pod numerem telefonu 573 019 128 bądź Sylwią Kowalską na adres e-mail s.kowalska@autismteam.edu.pl  lub pod numerem telefonu 509 707 337.

Opracowano na podstawie: „Szkoła przyjazna dla autyzmu” – niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz