Przejdź do treści

Kolejne wagony przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Na zdjęciu pociąg PKP Intercity

150 wagonów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – taka liczba ma zasilić przewoźnika PKP Intercity. Przedstawiciele linii kolejowych zapewnili jednocześnie, że po 2023 roku wszystkie pociągi będą przystosowane do pasażerów poruszających się na wózkach.

Podczas przypadającego w ubiegłym tygodniu Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami przewoźnik podał do wiadomości, że od początku 2020 roku do jego taboru trafiło blisko 130 wagonów przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonym zakresie poruszania się.

„Nadchodzący rok przyniesie dalsze zwiększanie dostępności kolei i wzrost liczby wagonów przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami” – informuje państwowa spółka.

Oczekiwania są takie, by już w przyszłym roku flota PKP Intercity została zasilona prawie 150 nowymi lub unowocześnionymi wagonami.

„Wszystkie z nich będą spełniać wymogi TSI PRM w zakresie dla osób o ograniczonej sprawności, a część z nich będzie przystosowana również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich” – podali do wiadomości kolejarze.

Nowością na torach mają być zmodernizowane przez PESA Bydgoszcz wagony COMBO.

„To wielofunkcyjne pojazdy o podwyższonym standardzie, wyposażone w specjalną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózku, a także miejsca przewidziane dla ich opiekunów” – przekazało PKP Intercity.

Dodało, że wagony posiadać będą automatyczne drzwi przedziałowe i bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Ponadto, stosowane w nich będą oznaczenia zgodne z alfabetem Braille’a.

Będą posiadać również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Flotę PKP Intercity ma wzmocnić 60 podobnych wagonów.

W najbliższych miesiącach park taborowy przewoźnika zaczną wzmacniać także pierwsze z 81 nowych wagonów, które dla PKP Intercity produkuje H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu.

Każde z nich będą dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak 12 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT, które PKP Intercity kupiło za ponad miliard złotych od firmy Stadler Polska; trwa produkcja pierwszego z nich.

Spółka dodała, że wszystkie będą wyposażone między innymi w platformy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach. Dostarczenie i oddanie do użytku dwóch pierwszych pojazdów jest przewidziane latem 2021 roku.

Dzięki realizowanym inwestycjom po 2023 roku wszystkie pociągi przewoźnika będą miały wydzieloną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach – zaakcentowano w komunikacie.

PKP Intercity przypomniała, że od marca 2019 roku dostępny jest dodatkowy numer telefonu: 42 205 45 31 przeznaczony tylko dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej.

„Podróżni, dzwoniąc na dedykowany numer, mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić z pomocą konsultanta formularz zgłoszeniowy, a także otrzymać kompleksową informację. Na ten numer pasażerowie mogą także dzwonić w celu uzyskania pomocy, gdyby wystąpiły jakiekolwiek utrudnienia w trakcie podróży” – doradza przewoźnik.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.