Przejdź do treści

Korzystne zmiany w Programie „Mieszkanie dla absolwenta”

Plakat promujący pakiet Samodzielność Aktywność Mobilność

Począwszy od dnia 1 marca bieżącego roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wprowadził w życie bardzo korzystną dla osób z niepełnosprawnością zmianę w Programie „Mieszkanie dla absolwenta” realizowanego w ramach inicjatywy „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”.

Program „Mieszkanie dla absolwenta” dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, które pragną się usamodzielnić i  żyć  na własny rachunek. Osoby te mogą starać się o pomoc finansową na wynajem mieszkania lub domu. Dofinansowanie pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma za zadanie umożliwić im start w samodzielne życie podczas poszukiwania przez nie pracy lub początku podejmowania przez nie pracy zarobkowej. Wsparcie finansowe udzielane osobom z niepełnosprawnością obejmuje wszystkie koszty wymienionych w umowie najmu mieszkania lub domu jednorodzinnego, które ponosi beneficjent przedsięwzięcia. Pomoc uzależniona jest od lokalizacji lokum oraz od rodzaju orzeczenia o niepełnosprawności, które posiada absolwent. Wyższe dofinansowanie w ramach projektu dedykowane jest wózkowiczom – to jest  osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, ponieważ ich mieszkania nie mogą mieć barier architektonicznych.

W chwili obecnej, dzięki zmianom w programie dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane na okres nawet  do 5 lat, czyli 60 miesięcy.

Przypominamy, że program „Mieszkanie dla absolwenta” jest realizowany bezterminowo i  co za tym idzie wnioski wsparcie można składać w trybie ciągłym.

Ze  strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedrukowuje warunki, które trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego. O pomoc może ubiegać się osoba, która:

  • posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym;
  • posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku;
  • opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę, opiekuńczo-wychowawczą;
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
  • złoży oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania ani nie przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości realizowania aktywności zawodowej;
  • złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.

Dodaj komentarz