Przejdź do treści

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pomocą swojej strony internetowej podał do publicznej wiadomości wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”.

Ogólnopolski Konkurs „Kultura Wrażliwa” jest to nowy moduł realizowany w ramach przedsięwzięcia zatytułowanego „Wsparcie inicjatyw”. Celem podstawowym Konkursu jest dofinansowanie sztuki scenicznej, w której tworzeniu biorą osoby ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Przedsięwzięcie ma również za zadanie stworzenie platformy do dyskusji na ważne i istotne społecznie tematy, których centralnym elementem jest problematyka dotycząca niepełnosprawności. Największą wartością Konkursu jest stworzenie osobom o ograniczonej sprawności możliwości prezentacji swojego dorobku artystycznego. Konkurs jest dedykowany promocji talentów artystów z niepełnosprawnościami.  Przedsięwzięcie służy również między innymi stworzeniu osobom o szczególnych potrzebach wynikających z niepełnosprawności możliwości ich twórczego rozwoju w obszarze kultury i sztuki oraz szansy na współpracę z profesjonalnymi artystami.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa” ma charakter pilotażowy.  Nabór projektów i ilość zgłoszeń ukazały ogromne zainteresowanie wsparciem osób z niepełnosprawnościami w obszarze kultury i sztuki. Do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło łącznie 155 wniosków. Wśród nich znalazły się projekty, które prezentowały mniejsze i większe inicjatywy artystyczne osób o ograniczonej sprawności. Zgłoszone projekty dotyczyły niemal wszystkich dziedzin kultury i sztuki:

  • teatru,
  • muzyki,
  • tańca,
  • edukacji kulturalnej,
  • działań interdyscyplinarnych, łączących różne obszary kultury i sztuki.

Wśród zgłoszeń nie zabrakło również inicjatyw odnoszących się do tradycji i klasyki literatury. Część wniosków zgłoszonych do Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa” miało nowatorski i eksperymentalny charakter. Ich twórcy chcieli promować innowacyjne metody tworzenia sztuki.

Zgodnie z regulaminem przedsięwzięcia Kapituła Konkursowa oceniła zgłoszone projekty. Dzięki temu wyłoniono 10 projektów rekomendowanych do otrzymania grantów i realizacji. Lista zwycięzców dostępna jest tutaj.

Dodaj komentarz