Kosmos „dostępny” dla niepełnosprawnych

Na zdjęciu astronauta w kosmosie

To jest niepowtarzalna okazja. Od marca rusza rekrutacja do załogi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nie jest łatwo się do niej dostać i polecieć w kosmos, ale spróbować zawsze warto.

Mamy załogę astronautów, która cały czas wypełnia swoje zadania. Równolegle potrzebujemy nowych astronautów, żeby zapewnić sobie ciągłość naszych misji” – komentuje dla TVN 24 dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Jan Worner.

Kryteria naboru są bardzo wymagające. Na początek jednak dość prosta sprawa – trzeba po prostu pochodzić z jednego z krajów członkowskich.

Potem pojawiają się komplikacje: wśród wymagań jest wiek, dyplom magistra nauk ścisłych, biegła znajomość angielskiego i drugiego dodatkowego języka, dobra forma fizyczna czy umiejętność pracy pod presją.

To wszystko przydaje się nie gdzie indziej, tylko właśnie w przestrzeniach kosmicznych.

W tym roku Europejska Agencja Kosmiczna wyszła z niesamowitą inicjatywą i zaprosiła do współpracy Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Nie wyklucza, że do załogi dołączy ktoś z niepełnosprawnością fizyczną.

Chcemy poszerzyć inkluzywność rekrutacji, na przykład wysłać pierwszego paraastronautę w kosmos. Jednocześnie Europejska Agencja Kosmiczna zachęca też kobiety, by zgłaszały swoje kandydatury, bo teraz w zespole jest tylko jedna astronautka” – powiedział dziennikarzom Gordon Wasilewski z Centrum badań Kosmicznych PAN.

Wszystkich chętnych czeka sześcioetapowa rekrutacja, która wyłoni najlepszych. Potem jeszcze pewnie długie, wyczerpujące szkolenia. Europejska Agencja Kosmiczna ma w planach zatrudnienie 26 astronautów – sześciu na stałe i dwudziestu rezerwowych” – czytamy na stronie TVN 24.

Niezwykła wiadomość. Bardzo dobrze, że świat coraz szerzej otwiera się na osoby z niepełnosprawnością. Loty w kosmos, chociaż poza granicami ziemskimi, są niekiedy marzeniem wielu. A we wszechświecie, jak wiadomo, nie ma żadnych ograniczeń, więc po co ograniczać własne marzenia?

Zostać pierwszym niepełnosprawnym w kosmosie? To byłaby dopiero rewolucja!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz