Przejdź do treści

„Agata szaleje na kółkach”- książka o niepełnosprawności dla dzieci

Zdjęcie, okładka książki „Agata szaleje na kółkach”

Nakładem Fundacji Diversum ukazała się edukacyjna książka dla dzieci „Agata szaleje na kółkach” poruszająca problem niepełnosprawności.

„Agata szaleje na kółkach”, to niezwykle ciepła, mądra publikacja skierowania do dzieci w wieku od 5 do 10 lat napisana przez Małgorzatę Strękowską-Zarembę. Główną bohaterką książki jest poruszająca się na wózku inwalidzkim Agata, natomiast narratorką-jej pełnosprawna siostrzenica Zosia.

Tytułowa Agata przeciwstawia się stereotypowi osoby niepełnosprawnej jako skazanej na siedzenie w domu, narzekającej i mającej ograniczony kontakt ze światem.  Zosia z humorem opowiada o przygodach, jakie przytrafiają się jej cioci. Wraz z Zosią, Agatą i innymi bohaterami książki dziecko poznaje szkołę Agaty, idzie na basen czy rusza na wyprawę w góry. Zosia, chcąc jak najlepiej poznać problemy osób z niepełnosprawnością, zadaje wiele pytań, lecz również dzieli się z małym czytelnikiem wiedzą techniczną na temat bezpieczeństwa. Wiedza ta niezbędna jest do tego, by zarówno napotkana osoba z niepełnosprawnością jak i osoba zdrowa mogły zaznać maksimum komfortu, wyzbyć się lęku, a tym samym nawiązać ze sobą dobry kontakt.

Przeżycia bohaterów publikacji „Agata szaleje na kółkach” inspirowane są realnymi historiami. Inspiracją do stworzenia postaci protagonistki książki była osoba cierpiąca od dzieciństwa na rdzeniowy zanik mięśni – Agata Roczniak. Pani Agata, pomimo iż od czasów liceum porusza się na inwalidzkim wózku, żyje pełnią życia. Skończyła studia na kilku kierunkach- finansach i bankowości oraz filozofii i psychologii. Od ćwierć wieku jest czynna zawodowo – w przeszłości pracowała jako modelka na wózku a obecnie szefuje Fundacji Diversum. W życiu prywatnym realizuje się jako żona i matka. Książka opowiada właśnie o takich osobach jak Agata Roczniak – ludziach, którzy pomimo dysfunkcji ich ciał potrafią w pełni cieszyć się życiem.

Książka inauguruje wydawany nakładem Fundacji cykl publikacji o ludziach, którzy mimo rozmaitych problemów zdrowotnych żyją na pełnych obrotach. Pracownicy Fundacji Diversum zauważyli, iż napływ uchodźców z Ukrainy spowodowany toczącą się w tym kraju wojną pociągnie za sobą zwiększenie się liczby OzN. Celem Fundacji prócz integracji dzieci zdrowych i obarczonych niepełnosprawnościami jest także zintegrowanie małych Polaków i Ukraińców.

Książka „Agata szaleje na kółkach” uczy nie tylko nawiązywania relacji z dziećmi z niepełnosprawnościami przez dzieci zdrowe, lecz także uświadamia młodych czytelników, iż niepełnosprawność to stan umysłu. Ograniczenie sprawności fizycznej nie musi wcale wykluczać borykającej się z nią osoby z aktywnego życia. Nieważne są sprawne ręce czy nogi, liczy się to, co tkwi w naszych głowach.

Pierwszy nakład książki jest przeznaczony do bezpłatnej dystrybucji wśród dzieci biorących udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Diversum jako dodatkowy element utrwalający zdobytą wiedzę. Pozwoli im omówić w domu tematy związane niepełnosprawnościami z rodzicami i opiekunami.

Opracowano na podstawie: „Agata szaleje na kółkach”, czyli premiera pierwszej bezpłatnej książki dla dzieci o niepełnosprawności – Artykuł – ngo.pl

Dodaj komentarz