Przejdź do treści

August Zamoyski. Myśleć w kamieniu

Na zdjęciu August Zamoyski podczas pracy nad rzeźbą

Wczoraj, 18 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarto wystawę prac Augusta Zamoyskiego.

Wystawę niektórzy mogą już kojarzyć. Jest to bowiem druga odsłona pierwotnej wersji ekspozycji, która w 50 rocznicę śmierci artysty była dostępna w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

„Ekspozycja ta jest esejem wizualnym, ukazującym twórczość i bogate życie artysty nie tylko poprzez jego dzieła rzeźbiarskie, ale także ogromną spuściznę archiwalną, zawierającą fotografie, unikalne filmy, notatki, korespondencję, szkicowniki. Bogactwo tych środków przekazu oddaje fenomen artysty, postaci barwnej i wielowymiarowej: arystokraty z urodzenia, romantycznego buntownika, który rezygnuje z tytułów w imię miłości i sztuki, zapalonego sportowca, obieżyświata, poligloty, melomana, teoretyka i filozofa sztuki, człowieka ceniącego prawdziwe rzemiosło, nauczyciela, przyjaciela wybitnych artystów i pisarzy” – czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poznańska edycja wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” jest współorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021

Wystawa sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycję można oglądać do 13 grudnia 2020.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.