Przejdź do treści

Biblioteka Raczyńskich pełna literackich nowości i dobrej klasyki

Na zdjęciu wnętrze Biblioteki Raczyńskich - kilka regałów zapełnionych książkami

Panująca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa sprawiła, że nie można swobodnie korzystać z instytucji kultury. Wyjątkiem pozostają biblioteki.

Począwszy od końca listopada zainteresowani lekturą czytelnicy mogą ponownie wypożyczać książki z Biblioteki Raczyńskich. Statystyki napawają optymizmem i pokazują, że w czasach kwarantanny wzrosła chęć obcowania z dobrą literaturą. Zaledwie w dwa dni od ponownego otwarcia Bibliotekę Raczyńskich odwiedziło prawie 5 tysięcy czytelników, którzy oddali 16 i pół tysiąca książek, wypożyczyli ponad 14 i pół tysiąca, a ponad 4 tysiącom zbiorów został przedłużony termin zwrotu.

Podczas lockdownu można było przekonać się, że czytanie posiada same korzyści i pozwala przenieść się w inny wymiar rzeczywistości, spychając troski dnia codziennego na dalszy plan.

Biblioteka Raczyńskich zaprasza, by cały czas, oczywiście z zachowaniem podstawowych zasad reżimu sanitarnego (zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja, rąk, zachowanie odległości) korzystać z szerokiej oferty książek i multimediów.

Korzystanie ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich jest bezpłatne. Kartę można założyć w każdej filii, a sama procedura zapisu trwa zaledwie parę minut. Swoje karty mogą mieć dzieci oraz osoby dorosłe.

W Bibliotece Raczyńskich trwa obecnie wpisywanie zbiorów do katalogu internetowego. W związku z tym już od nowego roku czytelnicy korzystający z katalogu na stronie internetowej Biblioteki będą mogli przeglądać online zbiory każdej z filii. Internetowo przychodzą też do czytelników powiadomienia o nadchodzącym terminie zwrotu materiałów bibliotecznych, a informacje o najważniejszych wydarzeniach i komunikaty można otrzymywać za pośrednictwem newslettera.

Warto też śledzić media społecznościowe Biblioteki Raczyńskich, ponieważ to właśnie na Facebooku poza informacjami z życia instytucji można znaleźć przeróżne podcasty, słuchowiska, filmy i wystawy z wirtualnej galerii.

Księgozbiór Biblioteki Raczyńskich liczy prawie 2 miliony zbiorów. W gmachu głównym i 39 filiach rozmieszonych na terenie całego miasta znajdziemy książki i multimedia.

Na bogatych w literaturę regałach można znaleźć wszelkie nowości i klasykę, literaturę piękną czy popularnonaukową. Co dwa tygodnie każda filia otrzymuje nowe zbiory, dzięki czemu czytelnicy Biblioteki pozostają na bieżąco z ofertą wydawniczą.

Do wypożyczenia są także audiobooki, płyty z muzyką i filmy. W zbiorach znajdą się zarówno hity kinowe, jak i niezależne produkcje oraz dokumenty.

Oferta biblioteki jest nie do przecenienia: oszczędza się pieniądze, przestrzeń w domu. Wypożyczanie książek, to postawa zgodna też z ekologią, ponieważ jeden egzemplarz przechodzi przez wiele rąk i służy wielu osobom. Fanom pisarzy warto też przypomnieć, że od 2015 autorzy mogą otrzymywać tantiemy (wynagrodzenie)  za wypożyczenia biblioteczne.

„Korzystanie z bibliotek to świetny sposób na bycie na bieżąco z nowościami, przypominanie klasyki, odnajdowanie perełek, które umknęły w natłoku literackich, szeroko promowanych premier” – czytamy na portalu www.epoznan.pl

Czytelników, którzy znają zbiory Biblioteki Raczyńskich na pamięć nie trzeba namawiać do przekroczenia jej progów.

Jednakże są zapewne wśród nich i tacy, którym z tyłu głowy pozostało wspomnienie stereotypowej biblioteki, z zakurzonymi książkami, nie nadążającej za literackimi nowościami. Właśnie oni powinni jak najszybciej przyjść do Raczyńskich, by móc się mile zaskoczyć.

Dodaj komentarz