Przejdź do treści

Czym jest dzisiaj wolność?

Wolność – kocham i rozumiem, wolności – oddać nie umiem…. Tak brzmi tekst popularnej piosenki…

Przypomina mi się ona właśnie dzisiaj w czasie, kiedy kraj, w którym żyje ma za moment świętować 11 listopada.

Siedząc pod kocem z kubkiem gorącej herbaty, zastanawiam się nad tym czym właściwie jest dla mnie wolność? Jak ja ją rozumiem i czy ta ogromna wartość jaką ona stanowi gdzieś się w ogóle kończy, czy ma jakieś granice?

Wszyscy znamy wolność słowa, wolność do wyrażania własnych poglądów, formułowania myśli, ale czy wolność nie jest właściwie czymś bardzo osobistym?

Czy wolność nie jest postawą spontaniczności, życia w zgodzie ze sobą? Czy nie jest wyrażaniem własnych racji i powiedzeniem nie, wówczas, kiedy wygodniej i bezpieczniej byłoby powiedzieć tak i wejść na chwilę w skórę konformisty?

Być może pisze ten tekst, ponieważ wychowałam się w pokoleniu, które nie musiało ryzykować życiem za wartość, która co do zasady powinna być przyporządkowana każdemu człowiekowi.

Jednak odrobiłam swoją lekcję historii i wiem, że w czasach, kiedy ludzkie wartości były czymś rzadkim i zagrożonym, stawały się tym samym bardziej doceniane.  Tęskniło się za nimi. Poszukiwało się ich w atmosferze, w której można było zapłacić najwyższą cenę, za każdy odruch bycia po prostu człowiekiem…

Nie wiem, co dzisiaj znaczy wolność dla innych, mogę wypowiadać się tylko i wyłącznie za siebie.

Dla mnie wolność to bezpieczeństwo. Wolność jest wyjściem z domu nad ranem z gwarancją, że wieczorem będzie można wrócić do tego samego miejsca.

Wolność to szczerość. Poczucie, kiedy wiesz, że wśród bliskich czy w pracy możesz być po prostu sobą i nie martwić się o to, że pójdziesz z torbami. Wolność to wrażliwość. To uczucie, kiedy obserwujesz błękit nieba, który rozpogadza się po bardzo groźnej burzy.

Wolność to pozostać sobą w okolicznościach, kiedy innym brak na to odwagi. Moja wolność, to bardzo osobista sprawa i tak naprawdę tylko moja…  Kocham ją i rozumiem. Wolności oddać nie umiem…

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz