DO PIĘCIU RAZY SZTUKA! – Cykl warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Grafika Postać dziewczynki w dwóch różnych skarpetkach

W sezonie 2019/2020, obok propozycji dla dorosłych, dzieci i seniorów, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, przygotowało cykl warsztatów dla odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną zatytułowany DO PIĘCIU RAZY SZTUKA!

It also increases bone density in women and men who are not taking estrogen or hormone replacement therapy. If you want Corroios fluticasone nasal spray goodrx to make extra money by selling advertising space to others, you need to have some idea about how to do it the right way. Clomid with out prepscription: clomid with out prep: clomid with out prep: clomid with out prep: clomid with out prep: clomid with out prep.

Dapoxetine tablets online in pakistan works by reducing the hormones that are produced. Drug interactions cephalexin 250 Semporna mg pregnancy safety. Doxycycline is also used to help with the symptoms of some types of cancer.

The drug acts by stimulating the release of an egg to be ovulated, and thus increasing the number of eggs released. Do not take phentramine hcl for sexually weight loss without consulting your physician. This is why it’s important that you protect your health by taking these preventative steps when the virus is at it’s peak:

O warsztatach i pomyśle ich powstania najlepiej mówi notatka prasowa Muzeum Narodowego, która poniżej. Ważne, aby pamiętać, że warsztaty adresowane są do osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, należy przyjść z opiekunem i obowiązują zapisy.

Notatka prasowa, autor: Zuzanna Sokołowska 

Nowy cykl powstał z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną, jako aktywnych odbiorcach kultury. Poprzez nową propozycję chcemy odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze, potrzebę jej współtworzenia przez możliwość swobodnego odbioru i twórczego dialogu. Edukacja kulturalna w środowisku osób z niepełnosprawnością nie musi być sferą wypartą lub fikcyjną. Chcemy zlikwidować bariery tak, aby kontakt ze sztuką stał się przede wszystkim odpowiedzią na – właściwą każdemu człowiekowi – potrzebę przeżyć estetycznych i zmysłowych, radości i afirmacji, sprawczości i przygody.

Cykl obejmuje pięć spotkań, które odbywać się będą od października do czerwca w wybrane soboty (wg harmonogramu poniżej) o godz. 12:00. Zajęcia koncentrują się zawsze wokół wybranego tematu, a ich formuła stwarza okazję zarówno do zwiedzenia poznańskiej galerii, jak i do wyzwań artystycznych. Zasadnicze części zajęć to:

• wizyta w przestrzeniach galerii, ok. 35 min – przedstawienie kilku dzieł sztuki, rozmowa przeplatana działaniami aktywizującymi (np. stymulacja wrażeń sensorycznych, zastosowanie rekwizytów, pantomima)

• warsztat plastyczny w sali edukacyjnej, ok. 40 min – zadanie o charakterze twórczym w oparciu o doświadczanie różnorodnych środków artystycznych

Na zajęcia obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona

Koncepcja i prowadzenie zajęć: Magda Chołuj (Stowarzyszenie na Tak), Zuzanna Sokołowska (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Tematy i terminy zajęć

19.10.2019 • Skąd to cudo? – tajniki warsztatu artysty

Pierwsze z naszych spotkań rozpoczniemy od zastanowienia się nad tym, czym jest dzieło sztuki i czym właściwie zajmuje się artysta. Zastanowimy się nad tym, jakie środki i tworzywa są potrzebne, aby mogło powstać dzieło. Poznamy podstawowe atrybuty artysty, zobaczymy, co potrzebne jest, aby móc tworzyć.

• Podczas warsztatu artystycznego skupimy się na kolorze i jego głębi. Doświadczymy pracy na różnorodnym tworzywie z wykorzystaniem farb o różnych właściwościach (farby akrylowe, olejne, akwarele). 

14.12.2019 • Zmysłowo, czyli chłońmy świat!

Podczas kolejnego spotkania skupimy się na doświadczaniu świata różnymi zmysłami. Nasze ciało stanie się żywym obrazem, który będzie doświadczał różnorodnych bodźców z zewnątrz. „Zmysłowe” wyzwania wprowadzą nas również w pełen wrażeń czas świąteczny.

• Działanie twórcze będzie miało na celu stworzenie obiektu przestrzennego. Będziemy doświadczać różnorodnych tworzyw o niejednoznacznych fakturach i kształtach, kolorach i zapachach. 

8.02.2020 • Dyktatorzy mody dawniej i dziś

Zajęcia z przymierzankami i refleksją nad tym, że dawna moda była piękna, ale nie zawsze godna pozazdroszczenia. Porozmawiamy o ubraniach, które zdradzają nam tajemnice o człowieku: jego płci, pochodzeniu, zamożności czy nawet charakterze…

• Podczas warsztatu artystycznego poznamy starosłowiańską tradycję tworzenia Ziarnuszek, Motanek. Za pomocą różnorodnych materiałów przeniesiemy się w świat sztuki, aby dać upust naszej kreatywności, a rozmaitość faktur pozwoli naszym artystom na większe doświadczania sensoryczne.

4.04.2020 • Emocje

Zajęcia o odczytywaniu emocji i o tym, że obrazy mogą różnie o nich opowiadać. Spróbujemy je odnaleźć i zrozumieć w gestach postaci, ale również w kolorach, kształtach i nastroju, a nawet w sposobie malowania.

• Warsztat będzie oparty na pracy z punktem, linią, płaszczyzną. Porozmawiamy o różnym napięciu emocjonalnym i spróbujemy przedstawić to, co czujemy. Kolor pomoże dodać znaczenia naszym pracom.          

6.06.2020 • Ja – ciało

Spotkanie na temat naszego ciała. Obrazy i rzeźby będą dla nas punktem wyjścia do rozmowy o mowie ciała i tym, jak ciałem wyrażamy siebie. Skupimy się też na ruchu – spróbujemy odczytać gesty malarza i zastanowimy się, czy artysta może tańczyć malując… Porozmawiamy o tym, jak czujemy się, gdy pojawia się ból, ograniczenie i o tym, że ciało nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Zastanowimy się również na granicami „ja”.

Warsztat będzie miał charakter malarski. Skupimy się doświadczaniu ciała i dotyku, wejdziemy w świat sztuki intuicyjnej.

Podstawowe informacje

Uczestnicy

Terminy

Miejsce

Czas trwania

Koszty

dorosłe osoby z niepełnosprawnością  intelektualną + opiekunowie

soboty (wg harmonogramu) o godz. 12:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

ok. 75 min

• 12 zł (cena obejmuje materiały plastyczne)

• opiekunowie – wstęp bezpłatny

Rezerwacje

• obowiązują zapisy:

mailowo: zniepelnosprawnoscia@mnp.art.pl lub telefonicznie pod nr tel.: 61 85 68 157

• liczba uczestników ograniczona

• w zgłoszeniu prosimy podać:

 –         imię, nazwisko, wiek

 –         stopień/rodzaj niepełnosprawności

 –         ewentualnie szczegółowe informacje praktyczne – dotyczące np. sposobu przemieszczania się (wózek inwalidzki), komunikacji (komunikacja alternatywna)

 –         obecność opiekuna/osoby towarzyszącej

• obecność opiekuna jest obowiązkowa (ze względu na dużą grupę i indywidualne potrzeby każdego z uczestników)


 
Nina Gąsior, Bez tytułu, 2019