Przejdź do treści

DO PIĘCIU RAZY SZTUKA! – Cykl warsztatów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Grafika Postać dziewczynki w dwóch różnych skarpetkach

W sezonie 2019/2020, obok propozycji dla dorosłych, dzieci i seniorów, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, przygotowało cykl warsztatów dla odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną zatytułowany DO PIĘCIU RAZY SZTUKA!

O warsztatach i pomyśle ich powstania najlepiej mówi notatka prasowa Muzeum Narodowego, która poniżej. Ważne, aby pamiętać, że warsztaty adresowane są do osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, należy przyjść z opiekunem i obowiązują zapisy.

Notatka prasowa, autor: Zuzanna Sokołowska 

Nowy cykl powstał z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną, jako aktywnych odbiorcach kultury. Poprzez nową propozycję chcemy odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze, potrzebę jej współtworzenia przez możliwość swobodnego odbioru i twórczego dialogu. Edukacja kulturalna w środowisku osób z niepełnosprawnością nie musi być sferą wypartą lub fikcyjną. Chcemy zlikwidować bariery tak, aby kontakt ze sztuką stał się przede wszystkim odpowiedzią na – właściwą każdemu człowiekowi – potrzebę przeżyć estetycznych i zmysłowych, radości i afirmacji, sprawczości i przygody.

Cykl obejmuje pięć spotkań, które odbywać się będą od października do czerwca w wybrane soboty (wg harmonogramu poniżej) o godz. 12:00. Zajęcia koncentrują się zawsze wokół wybranego tematu, a ich formuła stwarza okazję zarówno do zwiedzenia poznańskiej galerii, jak i do wyzwań artystycznych. Zasadnicze części zajęć to:

• wizyta w przestrzeniach galerii, ok. 35 min – przedstawienie kilku dzieł sztuki, rozmowa przeplatana działaniami aktywizującymi (np. stymulacja wrażeń sensorycznych, zastosowanie rekwizytów, pantomima)

• warsztat plastyczny w sali edukacyjnej, ok. 40 min – zadanie o charakterze twórczym w oparciu o doświadczanie różnorodnych środków artystycznych

Na zajęcia obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona

Koncepcja i prowadzenie zajęć: Magda Chołuj (Stowarzyszenie na Tak), Zuzanna Sokołowska (Muzeum Narodowe w Poznaniu)

Tematy i terminy zajęć

19.10.2019 • Skąd to cudo? – tajniki warsztatu artysty

Pierwsze z naszych spotkań rozpoczniemy od zastanowienia się nad tym, czym jest dzieło sztuki i czym właściwie zajmuje się artysta. Zastanowimy się nad tym, jakie środki i tworzywa są potrzebne, aby mogło powstać dzieło. Poznamy podstawowe atrybuty artysty, zobaczymy, co potrzebne jest, aby móc tworzyć.

• Podczas warsztatu artystycznego skupimy się na kolorze i jego głębi. Doświadczymy pracy na różnorodnym tworzywie z wykorzystaniem farb o różnych właściwościach (farby akrylowe, olejne, akwarele). 

14.12.2019 • Zmysłowo, czyli chłońmy świat!

Podczas kolejnego spotkania skupimy się na doświadczaniu świata różnymi zmysłami. Nasze ciało stanie się żywym obrazem, który będzie doświadczał różnorodnych bodźców z zewnątrz. „Zmysłowe” wyzwania wprowadzą nas również w pełen wrażeń czas świąteczny.

• Działanie twórcze będzie miało na celu stworzenie obiektu przestrzennego. Będziemy doświadczać różnorodnych tworzyw o niejednoznacznych fakturach i kształtach, kolorach i zapachach. 

8.02.2020 • Dyktatorzy mody dawniej i dziś

Zajęcia z przymierzankami i refleksją nad tym, że dawna moda była piękna, ale nie zawsze godna pozazdroszczenia. Porozmawiamy o ubraniach, które zdradzają nam tajemnice o człowieku: jego płci, pochodzeniu, zamożności czy nawet charakterze…

• Podczas warsztatu artystycznego poznamy starosłowiańską tradycję tworzenia Ziarnuszek, Motanek. Za pomocą różnorodnych materiałów przeniesiemy się w świat sztuki, aby dać upust naszej kreatywności, a rozmaitość faktur pozwoli naszym artystom na większe doświadczania sensoryczne.

4.04.2020 • Emocje

Zajęcia o odczytywaniu emocji i o tym, że obrazy mogą różnie o nich opowiadać. Spróbujemy je odnaleźć i zrozumieć w gestach postaci, ale również w kolorach, kształtach i nastroju, a nawet w sposobie malowania.

• Warsztat będzie oparty na pracy z punktem, linią, płaszczyzną. Porozmawiamy o różnym napięciu emocjonalnym i spróbujemy przedstawić to, co czujemy. Kolor pomoże dodać znaczenia naszym pracom.          

6.06.2020 • Ja – ciało

Spotkanie na temat naszego ciała. Obrazy i rzeźby będą dla nas punktem wyjścia do rozmowy o mowie ciała i tym, jak ciałem wyrażamy siebie. Skupimy się też na ruchu – spróbujemy odczytać gesty malarza i zastanowimy się, czy artysta może tańczyć malując… Porozmawiamy o tym, jak czujemy się, gdy pojawia się ból, ograniczenie i o tym, że ciało nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Zastanowimy się również na granicami „ja”.

Warsztat będzie miał charakter malarski. Skupimy się doświadczaniu ciała i dotyku, wejdziemy w świat sztuki intuicyjnej.

Podstawowe informacje

Uczestnicy

Terminy

Miejsce

Czas trwania

Koszty

dorosłe osoby z niepełnosprawnością  intelektualną + opiekunowie

soboty (wg harmonogramu) o godz. 12:00

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

ok. 75 min

• 12 zł (cena obejmuje materiały plastyczne)

• opiekunowie – wstęp bezpłatny

Rezerwacje

• obowiązują zapisy:

mailowo: zniepelnosprawnoscia@mnp.art.pl lub telefonicznie pod nr tel.: 61 85 68 157

• liczba uczestników ograniczona

• w zgłoszeniu prosimy podać:

 –         imię, nazwisko, wiek

 –         stopień/rodzaj niepełnosprawności

 –         ewentualnie szczegółowe informacje praktyczne – dotyczące np. sposobu przemieszczania się (wózek inwalidzki), komunikacji (komunikacja alternatywna)

 –         obecność opiekuna/osoby towarzyszącej

• obecność opiekuna jest obowiązkowa (ze względu na dużą grupę i indywidualne potrzeby każdego z uczestników)


 
Nina Gąsior, Bez tytułu, 2019