Przejdź do treści

Dostępność Plus – poradnik dla sektora kultury

Grafika promująca Dostępność Plus – poradnik dla sektora kultury

Przedstawiciele Fundacji Kultury bez Barier wraz z Fundacją Katarynka, Fundacją Integracja oraz Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie opracowali „Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewniania dostępności”.

Treść poradnika skupia się wokół takich tematów jak: przygotowanie dostępnych imprez, przestrzeni bez barier, nie tylko w sensie architektonicznym, ale również technologicznym, a także komunikacji niewykluczającej nikogo i niezbędnej przy organizacji tego rodzaju wydarzeń.

Jako że nie wszyscy Czytelnicy będą zaznajomieni ze słownictwem używanym przy omawianiu dostępności, książka zaczyna się od wykazu terminów wraz z ich wytłumaczeniem. Pojawiają się takie hasłajak między innymi: „audiodeskrypcja”, „Polski Język Migowy” czy „tyflografika”.

„W osobnych rozdziałach omówione zostały kwestie zarządzania dostępnością, dostępności architektonicznej, dostępności informacyjnej (gdzie odniesiono się zarówno do komunikacji, jak i tworzenia dostępnych wydarzeń kulturalnych) i dostępności cyfrowej. Zamieszczono też odwołania do przepisów prawnych i przykłady dobrych praktyk” – informuje portal www.niepelnosprawni.pl.

Niewątpliwie jest to publikacja, na którą czekały nie tylko środowiska organizacji pozarządowych, ale również reprezentanci sektora kultury.

Warto jednak dodać, że poradnik stanowi cenne źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych dostępnością. To hasło powinno na zawsze zadomowić się w głowach pracowników nie tylko odpowiedzialnych za organizację eventów, ale tak naprawdę każdego, kto ma na względzie prawa człowieka.

Dobrze, że nie tylko coraz więcej mówi się na ten temat, a po prostu działa w praktyce. Wynikiem tego typu przedsięwzięć są właśnie cenne poradniki, pełne pragmatycznych wskazówek i informacji, o których „dostępność” było kiedyś w Internecie niełatwo.

Publikację można pobrać ze strony Ministerstwa Funduszyi Polityki Regionalnej tutaj.

Dodaj komentarz