Historia Enigmy dostępna również dla osób niewidomych

Jesteś osobą z niepełnosprawnością wzroku, a chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tajemnic, jakie skrywa w sobie historia związana z Enigmą i szyfrowaniem? Teraz to możliwe!

Centrum Szyfrów Enigma, a właściwie pracownicy nadzorującego muzeum Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, są w trakcie realizacji projektu „Enigma bez barier”, który ma za zadanie uczynić dostępnymi dla osób niewidomych wiedzę oraz fakty na temat tych przełomowych wydarzeń historycznych, do jakich doszło w Poznaniu w latach 30. ubiegłego stulecia.

O projekcie, jego głównych założeniach i celach, a także tym, co udało się już zrealizować opowiadał mi Sławek Wierzbicki – Specjalista ds. promocji w Poznańskim Centrum Dziedzictwa.

Projekt „Enigma bez barier” został dofinansowany z programu „Patriotyzm jutra”, który prowadzony jest przez Muzeum Historii Polski. Zależało nam na tym, aby jednym z głównych elementów tego projektu były uproszczone modele edukacyjne, przeznaczone i powstałe specjalnie z myślą o osobach z niepełnosprawnościami – przede wszystkim wzroku.

Dysponujemy dla przykładu modelem Enigmy, mamy też model bomby Mariana Rejewskiego. Modele te zostały celowo uproszczone, nieco wydłużone w kształcie.

Na tych modelach umieszczone zostały tabliczki z opisem w języku Braille’a, zależało nam też na tym, by osoby z niepełnosprawnością wzroku, przychodząc do Centrum były w stanie poprzez dotyk „zobaczyć” Enigmę i bombę Rejewskiego.

Będą mogły one oczywiście dotknąć wspomnianych modeli podczas zajęć.

Współpracujemy podczas realizacji projektu z różnymi partnerami. Warto dodać, że uczniowie ze Specjalnego Ośrodka dla Niewidomych w Owińskach będą mogli do nas przyjechać, wziąć udział w poprowadzonych specjalnie dla nich zajęciach i własnymi rękoma zbadać te maszyny, poznając historię szyfrowania poprzez dotyk.

Nasz animator, będzie miał za zadanie wytłumaczyć w najbardziej przystępny sposób działanie i funkcję tych maszyn szyfrujących.

Do tego, co też warto podkreślić stworzono specjalne tyflografiki,  opisy Enigmy czy bomby Rejewskiego. Są one opracowane i przystosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną – napisane w przystępny dla odbiorcy sposób.

Chcę również podkreślić, że nasz zespół w trakcie realizacji projektu, położył znaczący nacisk na kwestie dostępności Centrum Szyfrów Enigma. Postaraliśmy się skupić naszą uwagę nie tylko na wymiarze samego przystosowania architektonicznego, ale również praktycznego i związanego z historią, która kryje się za powstaniem muzeum.

Chcemy, by uczniowie mogli poznać fakty i narrację ukrytą w murach dawnego Collegium Historicum.

Właśnie dlatego prowadzone tutaj będą zajęcia praktyczne, skierowane do wskazanych wcześniej grup społecznych.

Na początku listopada wystartujemy także z serią podcastów na temat Enigmy – głównie będą one omawiały zagadnienia związane ze złamaniem szyfru, wskażą i (mam nadzieję) wyjaśnią, jak do tego doszło.

Jeden z odcinków będzie nagrany przystępnym dla odbiorcy językiem.

Kolejny będzie natomiast nagrany w tak zwanym  „Easy English”, czyli w prostym języku angielskim.

Chcemy, aby ta dostępność była skierowana nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, ale też robimy wszystko, aby Centrum Szyfrów Enigma stało jednocześnie otworem dla bardzo różnych grup społecznych, dla których język polski nie jest ojczystym językiem. Na tym wszystkim bardzo nam zależy.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz