Integracyjny Teatr Kambak

Kolaż zdjęć przedstawiający próby do spektaklu „Włoch w salonie” w Teatrze Kambak

Czy osoba z niepełnosprawnością intelektualną może być artystą? Tak! Wrocławski Teatr Kambak to utworzona niedawno instytucja, gdzie osoby z niepełnosprawnością występują na scenie razem z aktorami zawodowymi.

Teatr jest konceptem Fundacji Kambak. Mieści się w siedzibie Fundacji Weź Pomóż przy ulicy Poznańskiej 58 we Wrocławiu. To miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną spełniają się jako artyści grając wspólnie z profesjonalnymi aktorami. Miejsce cechuje przyjazna atmosfera, serdeczność i troska, a występy dostarczają aktorom wiele radości. Jednym z celów instytucji jest pokazanie osobom o ograniczonej sprawności jak wygląda praca w teatrze. Artyści z niepełnosprawnością pracują tu od 6 do 7 godzin. Ćwicząc powierzone im role poznają tajniki pracy aktora. Pokonują również bariery, które postawiła przed nimi choroba oraz stawiają czoła wyzwaniu, jakim jest występowanie na scenie.

Kolejną ideą Teatru jest udowodnienie, że niepełnosprawność nie stoi na przeszkodzie do realizacji marzeń oraz uświadomienie społeczeństwa na temat potencjału artystycznego osób z niepełnosprawnością a także roli, jaką odgrywają one w polskiej kulturze. Występowanie w Teatrze Kambak jest dla osób o ograniczonej sprawności okazją do rozwijania otrzymanych od losu zdolności.

W założenia instytucji wpisuje się spektakl „Włoch w salonie”, który na deskach Teatru Kambak zobaczyć będzie można już w październiku. To opowieść o matce wychowującej dwóch synów z niepełnosprawnością oraz Włochu będącym ojcem córki o ograniczonej sprawności. Matka chłopców wraz z Włochem zamieniają się mieszkaniami na czas wakacji. Mężczyzna przyjeżdża jednak dzień wcześniej, niż było ustalone. Po wielu perypetiach między bohaterami rodzi się miłość.

Sztuka napisana została przez Huberta Michalaka, natomiast twórcą muzyki do spektaklu jest Ignacy Wojciechowski. Przedstawienie ma za zadanie nie tylko bawić publikę, lecz także poruszyć kwestię rodziców wychowujących pociechy z niepełnosprawnością w pojedynkę, który to problem jest niestety częsty.

Premiera spektaklu odbędzie się 1 października 2022 roku. Kolejne przedstawienia będą miały miejsce 2, 21 i 22 października. Wszystkie pokazy odbędą się o godzinie 19.00.

Wstęp na spektakl jest darmowy.

Liczba miejsc podlega ograniczeniu.

Miejsca rezerwować można pisząc na adres e-mail rezerwacja@kambak.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu 603-894-841.

Projekt dofinansowywany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki na jego realizację pochodzą z programu OFF Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dodaj komentarz