Przejdź do treści

Kąpiel w poznańskich jeziorach dostępna teraz również dla osób z niepełnosprawnością

W Wielkopolsce zadbano o to, by przyjemność z kąpieli w wodzie mógł poczuć dosłownie każdy – bez względu na niepełnosprawność i ograniczenia w ruchu.

Od tego sezonu poznańskie kąpieliska zwiększyły swoją dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

W rejonie jeziora Kierskiego na plaży Smoczej w Krzyżownikach oraz nad jeziorem Strzeszyńskim pojawiły się dwa wózki amfibie z których mogą korzystać niepełnosprawni.

„Chętni powinni zgłosić się w godzinach działania kąpieliska, a więc od 10:00 do 18:00 do ratowników i wypożyczyć bezpłatnie wózek” – mówi Filip Borowiak z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji w nagraniu dla Miasta.

„Niepełnosprawny, gdy nie ma takiego wózka na plaży nie może tak po prostu wejść do wody, chyba że opiekunowie podejmą taką decyzję i są na tyle odważni. Ponadto amfibia umożliwia nie tylko wejście do wody, ale też przewóz przez całą plażę, co często jest trudne standardowym wózkiem inwalidzkim” – komentuje Agnieszka Maciejewska – koordynator do spraw dostępności Miasta Poznania.

Po wejściu do wody osoba z niepełnosprawnością może poczuć przyjemność z kąpieli i nadal być bezpieczna, dzięki specjalnym przypięciom, w które wyposażony jest sprzęt. Cały czas wszystko nadzoruje też ratownik,  dlatego też strach przed zanurzeniem jest dużo mniejszy. Opiekun w tym czasie może wypoczywać na brzegu.

„Taki wózek amfibia wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich, którzy mają z różnych powodów problemy z wejściem do wody – np. seniorów czy młodszych pacjentów po operacjach, którzy mogą być osłabieni. W ten sposób Poznań staje się coraz bardziej dostępny, na czym wszystkim nam przecież ogromnie zależy– dodaje pani Agnieszka.

Teraz pracownicy będą obserwować, jak sprawdzają się wózki i wraz z pozytywnym rozwojem sytuacji zabiegać o to, by taki sprzęt pojawił się na pozostałych poznańskich kąpieliskach. Trzymamy kciuki!

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz