Przejdź do treści

„Kolorujemy różnorodność: Niepełnosprawność w kolorach” – integracyjna kolorowanka

Zdjęcia, okładka i jedna ze stron kolorowanki”Kolorujemy różnorodność: Niepełnosprawność w kolorach”

Mysłowiczanin Łukasz Kufta tworzy kolorowankę dla dzieci na temat niepełnosprawności.

Pan Łukasz jest osobą na co dzień poruszającą się za pomocą wózka inwalidzkiego. Cierpi na SMA – rdzeniowy zanik mięśni.  Mimo to jest osobą aktywną zawodowo: pracuje jako ekspert w zakresie projektowania stron internetowych i marketingu online. Jego zainteresowania skupiają się na wynajdywaniu rozwiązań wspierających tolerancję, edukację i różnorodność.
Łukasz Kufta przyznaje, że jest idealistą, który wierzy w możliwość zmieniania świata na lepsze, a każda, nawet najmniejsza zmiana jest niezmiernie ważna. Zaznacza również, że jako osoba poruszająca się na wózku ma świadomość trudności, jakie niesie akceptacja własnych ograniczeń. Chcąc promować akceptację wobec osób z niepełnosprawnościami, a przy tym wypełnić obecną na rynku lukę, jaką stwarza brak kolorowanek dla dzieci traktujących na temat niepełnosprawności stworzył projekt „Kolorujemy różnorodność: Niepełnosprawność w kolorach”.

Integracyjna kolorowanka łącząca sztukę z edukacją nie tylko pozwala dobrze się bawić dzieciakom, lecz także edukować małych i dużych na temat niepełnosprawności i różnorodności. Celem kolorowanki jest rozwijanie w dzieciach i dorosłych empatii, poszerzenie ich wiedzy na temat niepełnosprawności oraz pokazanie, że fakt, że ludzie żyjący wśród nas są różni, stanowi naszą siłę. Kolorowanka przedstawia życie osób z niepełnosprawnościami. Pokazuje, że mogą być one samodzielne, mieć marzenia oraz ambicje. Na kartach kolorowanki znajdziemy między innymi dziewczynkę marzącą o zostaniu astronomem, chłopca marzącego o starcie w Rajdzie Paryż-Dakar czy dziewczynkę planującą udział w paraolimpiadzie. Dzięki temu dzieciaki będą mogły dowiedzieć się, że niepełnosprawność nie jest definicją człowieka, lecz jedynie jednym z aspektów jego życia. Kolorowanka będzie więc pomocą edukacyjną dla szkół, przedszkoli i bibliotek.  Organizacje za jej pomocą będą mogły promować niepełnosprawność. Posłuży też psychologom jako pomoc terapeutyczna  a także przyda się rodzicom do przeprowadzenia z dzieckiem pogadanki na temat problemów związanych z niepełnosprawnością. Również dzieci z niepełnosprawnościami dzięki niej dowiedzą się, że mogą żyć tak jak zdrowi rówieśnicy.

Niezwykła kolorowanka zdążyła zebrać już wiele pozytywnych opinii zarówno od osób pełnosprawnych, jak i tych o ograniczonej sprawności.

Wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami z korzystania z kolorowanki, wysyłając zdjęcia i filmiki, które pokazują, jak kreatywność i edukacja mogą iść w parze z integracją. Jestem przekonany, że ten projekt przyczyni się do dalszego promowania zrozumienia i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie –mówi Łukasz Kufta.

Kolorowanka będzie dostępna do pobrania maksymalnie do 1 września na stronie  Łukasza Kufty. Użytkownicy będą mogli wydrukować ją w domu w formacie A4.

Pan Łukasz zachęca również do odwiedzenia profilu na Facebooku gdzie publikuje on na bieżąco informacje dotyczące projektu oraz do zapisania się do newslettera, dzięki czemu będziemy mogli dostać kolorowankę jeszcze przed oficjalną publikacją.

Przedsięwzięcie pana Łukasza można wspomóc udostępniając kolorowankę placówkom edukacyjnym, organizacjom oraz znajomym.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: Fundacja Integracja, portal niepelnosprawni.pl, Fundacja Diversum, Fundacja Jednooka Wojowniczka, Fundacja Baby Mom&Clinic oraz telewizja internetowa itvm.pl.

Uważasz, że projekt Łukasza Kufty jest ważny? Postaw mu kawę. Pragniesz wesprzeć jego leczenie i rehabilitację? Drobną kwotę możesz wpłacić tutaj.

 

Opracowano na podstawie: A. Maliszczak-Hanzel Niepełnosprawność w kolorach. Kolorowanka mysłowiczanina uczy akceptacji Niepełnosprawność w kolorach. Kolorowanka mysłowiczanina uczy akceptacji – Telewizja ITVM.pl

Strona internetowa Łukasza Kufty Kolorowanka Integracyjna – Pokoloruj Niepełnosprawność – Łukasz Kufta

Profil Łukasza Kufty na Facebooku Facebook

Dodaj komentarz