Przejdź do treści

Lady D i Gentleman D – tytuły zostały właśnie przyznane!

Zdjęcie, Laureaci konkursu Lady D i Gentleman D

Pięć kobiet zostało nagrodzonych tytułem „Mazowieckiej Lady D.”, a sześciu mężczyzn otrzymało wyróżnienie „Mazowieckiego Gentlemana D.”.

Nagroda przyznawana jest za inspirowanie otoczenia do przełamywania wielu barier zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się 13 czerwca w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz piąty zorganizowało konkurs o tytuł „Mazowieckiej Lady D. im. Krystyny Bochenek”. W tej edycji już po raz trzeci w konkursie uczestniczą również panowie, którzy walczyli o tytuł „Mazowieckiego Gentlemana D.”.

Nad konkursami patronat sprawuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane wyłącznie przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Dla wyłonionych laureatów, jak i osób nominowanych do tytułów Lady D. i Gentleman D., istotne jest to, co osiągają w życiu osobistym lub w pracy.

Wszyscy biorący udział w konkursie pokazują swoim życiem, jak doskonale można funkcjonować w rzeczywistości, mimo że nie zawsze jest ona zaadaptowana– powiedziała Anna Katarzyna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

– W tym roku już trzeci raz z rzędu szukaliśmy wyróżniających się postaci pośród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Zarówno kandydaci, jak i laureaci konkursu przezwyciężają rozmaite przeciwności, nierzadko udowadniając, że niemożliwe może stać się możliwym.Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej przypadł zaszczyt docenienia ich wytrwałości oraz godnych naśladowania postaw – podkreślił Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Oba tytuły: Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. nawiązują do angielskich sformułowań Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna) i Gentleman Disabled (Gentleman Niepełnosprawny). Otrzymują go osoby nagrodzone w sześciu kategoriach:

 • „Dobry Start” (dla osób w wieku od 15 do 26 lat);
 • „Kultura i Sztuka”;
 • „Sport”;
 • „Życie Społeczne” (dla działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach);
 • „Życie Zawodowe”.

A także znanej tylko w mazowieckich edycjach specjalnej kategorii:

 • „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” i „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”– przeznaczonych dla osób pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku w sumie zgłosiło się aż 31 kandydatów.

Za nami kolejna gala. Jak co roku wybór laureatów nie był prosty, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu to niebywale inspirujące osoby, które realizują swoje pasje życiowe mimo napotykanych przeszkód. Ich życiorysy to duża dawka inspiracji dla innych – powiedział Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Laureatki konkursu „Mazowiecka Lady D.”

Jeśli chodzi o panie, nie było zgłoszeń w kategorii „Dobry Start”, dlatego laureatki reprezentują pięć kategorii.

 • Mariola Niecikowska (Łomianki) została nagrodzona w kategorii „Życie Społeczne”. Laureatka od lat poświęca swój czas na organizowanie obozów i warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Mimo własnej niepełnosprawności, nieustannie działa na rzecz integracji i wsparcia osób z różnymi wyzwaniami. Zbierając fundusze od sponsorów, zabiegając o dotacje i korzystając z funduszy osiedlowych, organizuje warsztaty i obozy, które są dla wielu osób z niepełnosprawnościami nie tylko możliwością rozwoju, ale również szansą na poznanie nowych osób i przełamanie własnych barier.
 • Laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka” została Agnieszka Truszkowska (Warszawa) – psycholożka, założycielka Stowarzyszenia TAOW, organizatorka bezpłatnych wernisaży, które aranżuje zgodnie z zasadami dostępności. Zajmuje się również poradnictwem dla członków i ich rodzin, integracją międzykulturową, lobbowaniem w imieniu praw osób z niepełnosprawnościami oraz zwierząt.
 • W kategorii „Sport” nagroda powędrowała do Karoliny Strawińskiej (Warszawa).Od 2015 roku spełnia się jako współzałożycielka fundacji „Mam tę moc”, której celem jest profilaktyka, podnoszenie sprawności fizycznej oraz rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami i chorych. Pani Karolina była związana przez wiele lat z lekkoatletyką, a w szczególności z rzutem dyskiem oraz pchnięciem kulą. Na początku 2022 roku postawiła przed sobą następne wyzwanie i zaczęła trenować nową dyscyplinę – szermierkę na wózkach. Szybko osiągnęła wysoki poziom i już w 2023 roku wraz z kobiecą drużyną szablową otrzymała brązowy medal na Mistrzostwach Świata.
 • Laureatką w kategorii „Życie zawodowe” została Marta Jackowska (Murowaniec), Laureatka jest zaangażowana w działalność na rzecz swojej społeczności. Aktywnie włącza się w codzienne życie warsztatu terapii zajęciowej (WTZ), wspiera swoich kolegów i koleżanki, chętnie bierze udział w dodatkowych projektach, jakie realizowane są przez WTZ.
 • Nagrodę w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” otrzymała Bożena Okuń (Pruszków). Jej kariera w banku rozwijała się w najlepsze, gdy uzyskała diagnozę autyzmu dla swoich dwóch synów. Na siedem lat porzuciła pracę, by zająć się terapią dzieci. Od 2011 roku zaangażowała się w pracę Fundacji Toto Animo, która działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin w powiecie pruszkowskim i okolicach. Współtworzyła Fundację Kraina OZA, która poszerza działalność Fundacji Toto Animo na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz lokalnej społeczności. Utworzyła klub dla osób z autyzmem „Ku samodzielności”, który przekształcił się w klub pod nazwą Błękitny Domek.

Laureaci konkursu „Mazowiecki Gentleman D.

W tym roku po raz trzeci o zaszczytny tytuł mogli powalczyć mężczyźni. Męska edycja konkursu również składała się z sześciu kategorii i właśnie tylu laureatów ostatecznie wyłoniono.

 • W kategorii „Życie Społeczne” tytuł otrzymał Jan Żuchowski (Kozienice), który w wieku 7 lat w wyniku wypadku komunikacyjnego stracił lewą nogę. Od najmłodszych lat zmagał się z bólem i trudnościami życia, które napotykał przez wzgląd na swoją niepełnosprawność. Mimo tego z zaangażowaniem działał społecznie w ZHP i PTTK, był inicjatorem i organizatorem młodzieżowych rajdów górskich w Karkonoszach i Górach Stołowych dla osób niepełnosprawnych. We wrześniu 2018 roku wspólnie z żoną założył Stowarzyszenie Osób z Dysfunkcją Wzroku i Ich Rodzin, które prężnie działa do dziś, zrzeszając wielu członków z opiekunami i rodzinami. W ten sposób realizuje wiele programów na rzecz poprawy jakości życia i edukacji niewidomych niedowidzących z terenu Polski i Ukrainy.
 • Emil Rokicki (Warszawa) został laureatem w kategorii „Sport”. Jest osobą bardzo ambitną, wytrwale dążącą do celu. Jako zawodnik Reprezentacji Polski Rugby na Wózkach brał udział m.in. w międzynarodowym turnieju Rugby na Wózkach w Hiszpanii (luty 2024), gdzie wraz z drużyną zajął 2. miejsce, a w Mistrzostwach Europy Dywizji A we Francji (luty 2022), uzyskując 8. miejsce. Aktualnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy Dywizji B, które odbędą się w Finlandii (październik 2024). Jako zawodnik drużyny Rugby na Wózkach Four Kings Warszawa bierze udział w turniejach Międzynarodowych Mistrzostw Polski, gdzie wraz z drużyną co roku zajmuje wysokie miejsca w rankingu (w 2023 – 5. miejsce, w 2022 – 2. miejsce), turnieju Mazovia Cup (w 2023 – 2. miejsce).
 • W dziedzinie „Kultura i Sztuka” nagrodzony został Marek Krauss (Legionowo)– Urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował blisko 3000 obrazów zaprezentowanych na ponad 80 wystawach. Jest pierwszym polskim artystą, którego obraz Portret Właściciela Drukarni został wydrukowany na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.
 • Oleg Nowak (Warszawa) – zwycięzca w kategorii „Życie Zawodowe” – to lekarz flebolog i – jak określa – prawie specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. W 2011 roku jako pierwsza osoba poruszająca się na wózku rozpoczął studia na kierunku lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytuł lekarza uzyskał w 2017, a następnie po ukończeniu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację z radiologii i diagnostyki obrazowej. Jako flebolog pracujący w Doppler Instytut – Warszawski Instytut Naczyniowy specjalizuje się w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, wykorzystując małoinwazyjne metody, takie jak wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa oraz miniflebektomia. Jego głównymi obszarami zainteresowania jako radiologa jest obrazowanie mięśniowo-szkieletowe. Od 2022 roku jest Pełnomocnikiem Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami. Aktywnie działa na rzecz poprawy jakości ich pracy.
 • Jerzy Jastrzębski (Legionowo) został laureatem w dziedzinie „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”? – nauczyciel i pedagog specjalny. Działacz na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Prezes fundacji „Promień Słońca”. Marzy o tym, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym najlepszą edukację, pracę i mieszkania chronione.
 • W kategorii „Dobry Start” laureatem został Tomasz Jaszczur (Warszawa) – pracownik Fundacji Leny Grochowskiej. Człowiek z talentem i pasją muzyczną. Odważnie i aktywnie podejmuje się uczestnictwa w projektach lokalnych całkiem charytatywnie, inspirując innych i obalając stereotypy oraz mity o osobach w spektrum autyzmu. Uczestnik programu Autentyczni TVN, indywidualny artysta w spektrum autyzmu.

Wszystkim nagrodzonym składamy ogromne gratulacje!

Dodaj komentarz