Przejdź do treści

Performans w obronie niezbywalnych praw Osób Głuchych

Jutro, to jest 3 maja 2023 r. o godzinie 15:00 Centrum Sztuki Włączającej zaprasza wszystkie osoby zainteresowane na Plac imienia Generała Józefa Hallera w Warszawie na performans Daniela Kotowskiego.

Wydarzenie nosi tytuł: „W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski”. Artysta za pomocą performansu pragnie podkreślić paradoks – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ma za zadanie reprezentowanie wszystkich obywateli i powinna być narzędziem równości i sprawiedliwości. Tymczasem Artykuł 27 tego dokumentu wskazuje jednoznacznie zapis o języku polskim jako języku urzędowym, który w niesprawiedliwy sposób dyskryminuje osoby nie posługujące się mową.

Daniel Kotowski to artysta wizualny i performer, który jako Osoba Głucha znacznie wyraźniej doświadcza społecznych strategii normalizujących ciało i uznających je za kompletne bądź nie. W swoich performansach odsłania dyskryminujące mniejszość Osób Głuchych oczekiwania społeczne, które są ukierunkowane na dostosowanie ich do normatywnej większości społeczeństwa.

„Wykonując wysiłek mówienia w języku polskim, nie w polskim języku migowym, wskazuję na wartość, jaką jest obowiązek występowania w obronie konstytucji. Tym samym uwidaczniam te miejsca – fizyczne lub w przestrzeni wirtualnej i momenty, w których władza naruszyła prawo, domagam się sprawiedliwości i respektowania czegoś, co należy także do mnie, jako obywatela. Podczas performance założę przenośny system nagłośnienia w formie plecaka i korzystając z niego odczytywał będę fragmenty z Konstytucji RP w wielu miejscach.” napisał Daniel Kotowski na stronie wydarzenia dostępnej na Facebooku.

Dodaj komentarz