Przejdź do treści

Srebrny Fyrtel powraca na jesień

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej wakacjami powracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla – Senioralnego Miejsca Współpracy.

Ta przestrzeń została stworzona specjalnie dla osób w dojrzałym wieku, które chciałyby brać  aktywny udział między innymi w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej współtwórcami.

Srebrny Fyrtel to miejsce wspierające aktywność seniorów. W ramach jesiennej edycji projektu przygotowane zostały nowe atrakcje – to choćby spotkania brydżowe, wspólne śpiewy czy warsztaty teatralne. Będzie też coś dla kobiet, które chciałyby zadbać o swój wygląd i być może wymienić garderobę.

Zgodnie z tradycją będzie również wiele inspirujących spotkań z seniorkami i seniorami, którzy kreatywnie spędzają swój wolny czas na emeryturze. Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek i czwartek października i listopada w panelach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 12.30, w przestrzeni Pracowni Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy” przy ul. Św. Marcin 57 w Poznaniu.

Udział w nich jest bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Analogicznie do edycji wiosennej – spotkania będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych: „Zrozumieć świat” (poruszające między innymi tematykę bezpieczeństwa osobistego), „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze” (poświęcone zdrowemu stylowi życia), „Głowę ćwicz” (dla sympatyków planszówek, nauka gry w brydża), „Otwarta przestrzeń” (spotkania z ciekawymi ludźmi oraz inspirujące warsztaty), „Pasja łączy ludzi” (dla miłośników podróży, fotografii, śpiewu, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej pasji i zarażać nią innych).

Program wydarzeń:

  • 3 października

godz. 10.00-11.30 – „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Poznaj zapach czterech pór roku”, prowadzenie: Monika Domagała. Jaki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ma odpowiedni oddech? Okazuje się, że właściwe oddychanie może stanowić naturalną tlenoterapię. Uczestniczki i uczestnicy poznają kilka technik oddechowych, które przećwiczą podczas warsztatów zaplanowanych na 10 października.

godz.12.30-14.00 – „Pasja łączy ludzi: Żyjemy muzyką”. Spotkanie z Anną Zalewską-Powalisz, wokalistką, reżyserką i nauczycielką śpiewu oraz z Krzysztofem Powaliszem, muzykiem jazzowym, aranżerem, kompozytorem, nauczycielem wielu gwiazd polskiej estrady. Uczestniczki i uczestnicy spotkania wysłuchają piosenek, które wprowadzą w atmosferę życia artystów. Dowiedzą się też, jak można nauczyć się śpiewać w każdym wieku. Oczywiście nie zabraknie wspólnego koncertowania.

  • 5 października

godz. 10.00-12.00 – „Głowę ćwicz: Brydżowe potyczki”, prowadzenie: Andrzej Waligórski. Dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z brydżem. W karciany świat wprowadzi profesjonalista i pasjonat brydża. Brydż to jednocześnie trening pamięci, strategicznego myślenia, ale również możliwość współpracy w grupie. Uwaga – zapisy na cykl 4 spotkań.

godz. 12.30-14.00 – „Otwarta przestrzeń: Apetyt na życie (spotkania z ciekawymi ludźmi)”. Prowadzenie: Bogna Nowakowska. Andrzej Wasilewski, bohater spotkania, pracował w różnych zawodach, ukończył studia oficerskie, prawnicze, psychologiczne, a będąc na emeryturze, podjął jeszcze naukę na Uniwersytecie Medycznym. Twierdzi, że po to, by wiedzieć, co go czeka. Poza tym maluje, podróżuje, pływa jachtem po morzach, zajmuje się dziennikarstwem, udziela w klubie seniora. Opowie o tym jak się to robi, skąd czerpać inspirację i jak się motywować do działania?

  • 10 października

godz. 10.00-11.30 – „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Oddech zdrowia (warsztaty z tlenoterapii)”, prowadzenie: Monika Domagała. Praktyczne warsztaty z różnych technik oddechowych, które nauczą świadomego, zdrowego oddechu. Odpowiednio zastosowana tlenoterapia poprawia pamięć oraz jakość snu, rozładowuje napięcie, wpływa pozytywnie na ogólną wydolność i sprawność organizmu.

godz. 12.00-13.30 – „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Oddech zdrowia (warsztaty z tlenoterapii)”, prowadzenie: Monika Domagała.

  • 12 października

godz. 10.00-12.00 – „Głowę ćwicz: Brydżowe potyczki”, prowadzenie: Andrzej Waligórski. Dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z brydżem.

godz. 12.30-14.00 – „Otwarta przestrzeń: Nowa ja (warsztaty ze stylistką)”. Prowadzenie: Monika Michałkiewicz. Pani Monikaod wielu lat doradza, jak się ubrać, by wyeksponować atuty, ukryć niedoskonałości, a czasem przełamać stereotypy i przedstawić światu siebie w swojej najlepszej wersji.

  • 17 października

godz. 10.00-12.00 – „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Bez motywacji ani rusz, czyli jak to zrobić, żeby chciało się chcieć”, prowadzenie: Katarzyna Duńska, Elżbieta Gendera. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą zajmować się sposobami wpływania na siebie, które pomogą skutecznie motywować się do różnych działań i zmian. Automotywacja podlega wpływom zewnętrznym i wewnętrznym, ale przede wszystkim rządzi się swoimi prawami. Warto je znać, żeby właściwie się ze sobą obchodzić.

  • 19 października

godz. 10.00-12.00 – „Głowę ćwicz: Brydżowe potyczki. Prowadzenie: Andrzej Waligórski”. Dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z brydżem.

  • 24 października

godz. 10.00-12.00 – „Głowę ćwicz: Przedpołudnia z planszówkami”, prowadzenie: Jakub Grypczyński. Planszówki to świetna okazja do ćwiczenia pamięci, ale przede wszystkim to czas ciekawych rozmów i bycia razem. Uczestniczki i uczestnicy spotkania zagrają w gry pod czujnym okiem planszówkowego pasjonata.

  • 26 października

godz. 10.00-12.00 – „Głowę ćwicz: Brydżowe potyczki”, prowadzenie: Andrzej Waligórski

godz. 12.30-14.00 – „Pasja łączy ludzi: Artysta w Tobie! Artysta we mnie? Ja, artysta? Tak!” (warsztaty teatralne). Grażyna Wydrowska zaprasza na warsztat, podczas którego podzieli się swoją ciekawością świata i pomoże obudzić potencjał twórczy, który drzemie w każdym. Jego uczestnicy i uczestniczki będą pracować w oparciu o takie narzędzia, jak drama, techniki teatralne i praca z ciałem. Przygotowywanie krótkich inscenizacji teatralnych stanie się inspiracją do wymiany myśli i autoekspresji.

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z drugimi seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Działanie Srebrny Fyrtel – Senioralne Miejsce Współpracy realizuje Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, we współpracy z pracownią Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy”.

Dodaj komentarz