Przejdź do treści

Wernisaż wystawy „Wiosna z art brut i outsider art” za nami!

Zdjęcie przemówienie pani dyrektor stowarzyszenia na tak, doroty borowskiej otwierające wernisaż wystawy wiosna z atr brut i outsider art

W  dniu 12 kwietnia 2024 roku w przestronnych pomieszczeniach Młodzieżowego Domu Kultury numer 1 przy ulicy Droga Dębińska 21 w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Wiosna z art brut i outsider art”.

Wystawę otworzyła Dyrektor Stowarzyszenia Na Tak – Pani Dorota Borowska, która powitała wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniu. Pani Dyrektor dużą cześć swojego wystąpienia poświęciła podziękowaniu artystom, których prace są eksponowane na wystawie. Dorota Borowska słusznie chwaliła uczestników warsztatów za ich talent, zaangażowanie i wytrwałość. Pani Dyrektor opowiadała także o planach Galerii Tak na tę bardziej odległą i bliską przyszłość. Już w maju bieżącego roku w Galerii prowadzone będą dodatkowe warsztaty, które mają za zadanie między innymi wyłonienie nowych talentów. Opiekunka Galerii Tak – Pani Magdalena Kozicka wraz z Panią Joanną Daszkiewicz przygotują wystawę retrospektywną prac stworzonych przez artystów związanych z Galerią. Osoby te podjęły się również  bardzo trudnego zadania opracowania katalogu prac obejmującego wszystkie dzieła sztuki powstałe w Galerii w trakcie minionych pięciu lat. Następnie głos zabrała Pani Magdalena Kozicka – opiekunka Galerii. Z  wystąpienia Pani Kozickiej zapamiętałem podziękowania adresowane do rodziców osób biorących w warsztatach i Pana Zbyszka Wdowińskiego. Pani Magdalena dziękowała rodzicom uczestników warsztatów między innymi za to, że dowożą swoje dzieci na warsztaty i sprzyjają rozwojowi talentów swoich pociech. Pan Wdowiński otrzymał podziękowania za obecność na wszystkich inicjatywach realizowanych przez Galerię oraz ich uwiecznianie na zdjęciach.  Po czym uczestnicy zajęć prowadzonych w Galerii Tak spontanicznie wręczyli opiekunce Galerii upominek i dziękowali jej za pracę i poświęcony im czas. Był to najpiękniejszy i najbardziej wzruszający moment wernisażu. Świadczył on o niezwykłej więzi, która wytworzyła się między uczestnikami zajęć a osobą je prowadzącą.

Podczas wystawy prezentowane są prace wykonane przez osoby uczestniczące w warsztatach organizowanych przez Galerię Tak, działającą w ramach Stowarzyszenia Na Tak. Na ekspozycji można podziwiać prace wykonane przez:

 • Piotra Bartoszewskiego,
 • Wojciecha Daszkiewicza,
 • Tomasza Gorynie,
 • Michalinę Gorzeńską,
 • Ewelinę Holkę,
 • Elżbietę Juszczak,
 • Adama Kowalczyka,
 • Milenę Kubot,
 • Anetę Łusiewicz,
 • Polę Przyłuską,
 • Krzystofa Wyremblewskiego.

Są to prace wykonane różnymi technikami, na różnych materiałach. Wizja świata zawarta w dziełach sztuki jest fantastyczna, wypełniona przez różnego rodzaju cudowne artefakty. Prace, które można oglądać na ekspozycji to abstrakcje. Zachwyca mnie w nich ich barwna i zróżnicowana kolorystyka. Występują wśród  nich zarówno obrazy pełne ciepłej kolorystyki, jak i dzieła innego rodzaju, pełne barw ciemnych, które można uznać za smutne. Mi najbardziej podobały się abstrakcje zawierające wizerunki zbliżone ludzkich twarzy. Artyści nie stronią też od tematów społecznie aktualnych – powstanie kilku prac inspirowane było agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Drodzy Czytelnicy, serdecznie zachęcam Was do obejrzenia prac, które zgromadzone zostały na wystawie zatytułowanej „Wiosna z art brut i outsider art”. Dzieła te zgromadzono w jednym z Budynków Młodzieżowego Domu Kultury numer 1 przy ulicy Droga Dębińska 21 w Poznaniu. Można je podziwiać do 6 maja bieżącego roku.

Zdjęcie przemówienie pani dyrektor stowarzyszenia na tak, doroty borowskiej otwierające wernisaż wystawy wiosna z atr brut i outsider art

Dodaj komentarz