Niepełnosprawni a szczepienia przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość włączenia do priorytetowej grupy szczepień osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – taką wiadomość przekazało Polskiej Agencji Prasowej biuro Resortu. Zapytanie w tej sprawie skierował na piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO)

W informacji prasowej, która jest dostępna na stronie RPO zwrócono uwagę, że Rzecznika cieszy szybkie wdrażanie programu szczepień, jednak ma on wątpliwości co do określenia grup priorytetowych, które mają zostać zaszczepione w pierwszej kolejności. Chodzi przede wszystkim o nieuwzględnienie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

„Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. To w szczególności osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, współwystępujące schorzenia różnych układów organizmu, czyli osoby z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze schorzeniami powodującymi znaczące osłabienie odporności, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę” – wskazano w piśmie wystosowanym przez zastępcę RPO Macieja Taborowskiego.

Jak zaakcentowano, niepełnosprawni mają poważne obawy dotyczące spotęgowanego przez pandemię COVID-19 wykluczenia z życia społecznego, a zwiększają je prognozy, według których szczepienie dla późniejszej grupy, w której się znajdują, ma odbywać się pod koniec 2021 r.

„Taka perspektywa dla tych osób oznacza kolejny rok życia w zamknięciu oraz pozbawia je prawa do normalnego życia i godnego traktowania” – zaznaczył Rzecznik.

Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że „resort zdrowia rozważa możliwość zakwalifikowania do grupy priorytetowej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów”.

„Jeśli zapadnie decyzja w tej sprawie, poinformujemy opinię publiczną” – podsumowano.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz