Przejdź do treści

PION z nagrodą IDOL! Dziękujemy!

Wczoraj w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się uroczysta gala regionalna Reha For The Blind In Poland 2023.

Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało „Dostęp do informacji na wagę złota – mobilność i szanse z prawdziwego zdarzenia.

W trakcie – jak łatwo się domyślić – słowo dostępność odmienione zostało przez wszystkie przypadki.

Mowa była o dostępności w kinie, instytucjach użytku publicznego, przestrzeni publicznej miasta oraz o tym, jak ważna jest świadomość, empatia i otwartość na osoby z dodatkowymi potrzebami.

Wszystkie wystąpienia łączyły właśnie te zagadnienia. Podkreślano działalność instytucji kultury, takich jak na przykład Centrum Kultury Zamek – zdobywcy pierwszego miejsca w konkursie IDOL w kategorii instytucji otwartej na osoby niewidome i słabowidzące za realizację projektu „Kino bez barier”.

Akcentowano także dostęp do informacji, jeśli chodzi o media działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować za każdy oddany głos na nasz portal.

Udało się nam bowiem zdobyć pierwsze miejsce. Cieszymy się ogromnie, bo zawsze to mobilizacja by nie przestawać działać i pisać, dbając o podmiotowość oraz zapewniając treści istotne dla całego środowiska ludzi o ograniczonej sprawności.

Bardzo podobało mi się wystąpienie Jakuba Walczyka, który omówił znaczenie audiodeskrypcji w kinie, a także krótka przemowa Agnieszki Maciejewskiej – koordynatorki dostępności w Urzędzie Miasta Poznania – która spojrzała na zagadnienie dostępności z każdej możliwej strony i chyba we wszystkich jej aspektach.

Fakt, że coraz więcej jest działań oddolnych sprawił, że kwestia dostępności stała się szeroko dyskutowana i podejmowana w debacie publicznej, co mam nadzieję spowoduje, że kiedyś stanie się ona standardem, nie luksusem i wymieniana będzie  na równi z wolnością przy prawach człowieka.

Tak, uważam, że dostępność to wolność i należy się każdemu, bez wyjątku. Pozytywny jest fakt, iż coraz więcej społeczności, nie tylko ze środowiska organizacji pozarządowych, zaczyna tak na nią patrzeć. Myślę, że jest to klucz do coraz bardziej dostępnego świata.

Autorką zdjęcia jest: Karolina Anna Kasprzak.

 

Dodaj komentarz