Poznań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce

Zdjęcie, plakat z napisem Poznań – kolebka polskiego lotnictwa i wizerunkiem samolotu dwupłatowego

Instytut Poznański realizuje projekt zatytułowany „Poznań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najważniejszą częścią projektu są działania edukacyjno-kulturalne związane z uczczeniem 100. rocznicy pierwszego komercyjnego lotu pasażerskiego na ziemiach polskich. Wydarzenie to miało miejsce w sobotę 28 maja 1921 r. Podczas pierwszego pasażerskiego lotu komercyjnego w Polsce piloci i pasażerowie pokonali trasę z Poznania do Warszawy. Dwa pierwsze, regularne połączenia lotnicze uruchomiono na trasach Poznań-Warszawa i Poznań-Gdańsk. Ich operatorem było Poznańskie Towarzystwo Lotnicze Aero Targ.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące działania:

wykonanie muralu w celu upamiętnienia 100. rocznicy pierwszego komercyjnego lotu pasażerskiego na ziemiach polskich,

zorganizowanie otwartego konkursu plastycznego na najlepszą okolicznościową kartkę pocztową,

  • przygotowanie materiałów edukacyjnych w formie broszur, adekwatnych do grup docelowych, w celu umocnienia dorobku historycznego. Broszury można pobrać na stronie: https://poznanski.org/project/lotnictwo

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz